ASÜ’lü Müslümanlar Halep’te Hayatını Kaybedenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kıldı

Aksaray Üniversitesi öğrencileri, Halep’te yaşanan katliamlarda hayatını kaybedenler için Aksaray Üniversitesi Kampüs Camii önünde basın açıklaması yaparak gıyabi cenaze namazı kıldı.

Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ), Üniversiteli Müslümanlar Halep’te Rus ve Esad rejiminin güçleri tarafından vahşice katledilen insanlar için Aksaray Üniversitesi Kampüs Camii önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Basın açıklamasını Üniversiteli Müslümanlar adına Mustafa Yılmaz okudu. Yılmaz, yaptığı açıklamada; “zulüm karşısında susmanın o zulme iştirak olduğunu haykıran bir Peygamber’in ümmeti olarak, kardeşlerimizin katledilmesine sessiz kalmayı vicdanımız ve inancımız nasıl kabul eder!” şeklinde konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından Halep’te, Suriye’de ve bütün mazlum coğrafyalarda şehit olmuş Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının ardından kalabalık, yapılan duaların ardından dağıldı.

Basın açıklaması metninin tamamı;

Muhterem Kardeşlerim!

6 yıldır yanı başımızda, gönül coğrafyamız Suriye’de süren savaşta binlerce insan ölmüş; milyonlarcası da göç etmek zorunda kalmıştır.  Geçtiğimiz 6 yıl boyunca mazlum Suriye halkı savaşta en büyük zararı görmüştür. Kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmaksızın topluca katliama tabi tutulmuşlardır.  15 Kasım’dan itibaren ise, Halep’i yok etmeden nihai zaferi elde edemeyeceğini anlayan rejim güçleri, Halep’i abluka altına almış durumda.  300.000 insan ise hastanesiz bir şehirde hayatta kalmaya çalışmaktadır.  15 Kasım’dan bu yana Halep’e  2 binden fazla hava saldırısı ve 7 binden fazla top atışı gerçekleştirildi.

21. yüzyılda bir şehir kamuoyunun gözü önünde yok edilmeye çalışılıyor. Rejim güçleri ve destekçileri tarafından gerçekleştirilen bu saldırılara karşı ise; kendi çıkarları söz konusu olduğunda dünyayı ayağa kaldıran Amerika, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler üç maymunu oynamaktadırlar. Onlar batılı olmalarının gereğini yerine getirirken maalesef İslam Âlemi de bu zulüm karşısında suskun kalmaktadır.

Zulüm karşısında susmanın o zulme iştirak olduğunu haykıran bir Peygamber’in ümmeti olarak, kardeşlerimizin katledilmesine sessiz kalmayı vicdanımız ve inancımız nasıl kabul eder?

Ayağa kalkmalı ve bu zulüm karşısında olduğumuzu haykırmalıyız. Ayrıca Arakan’da yaşanan insanlık dışı katliamlar karşısında da İslam Dünyasını harekete geçmeye çağırıyoruz. Zalimleri lanetlerken, Rabbimizden onuru ve şerefi için direnen kardeşlerimiz için yakın bir zafer diliyoruz.

Değerli Kardeşlerim;

Bu vesileyle sizleri, Dünya’nın dikkatini Halep’e çekmek için başlatılacak olan,  insan ve araç konvoyu ile 15 Aralık Perşembe günü saat 19.00’da Kayseri’de başlayıp 17 Aralık Cumartesi günü tüm illerin Reyhanlı’da buluşması ile tamamlanmış olacak, ”KARDEŞ İÇİN KARDEŞLİK” buluşmasına davet ediyoruz. Konu hakkında detaylı bilgi iştirak eden sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.