Bedelli Askerlik İçin Son Gün

Bedelli askerlik için uygun bulunan süre bugün sona eriyor. Bir seferde 18 bin TL vererek askerlikten muaf olanların sayısının, 170 bine ulaşacağı yetkililerce tahmin ediliyor.

Bundan evvel 4 kez çıkarılan bedelli askerlik yapılanmasından, 1987 yılında 18 bin 433 kişi, 1992 yılında 35 bin 111 kişi, 1999 yılında 72 bin 290 kişi ve 2011 yılında 69 bin 73 kişi faydalandı. Devletin bedelli askerlik yapılanmasından elde ettiği gelir 3 milyar TL ‘ yi aşması bekleniyor. Devletin elde ettiği bu kaynağın Savunma Sanayi Destekleme Fonu ‘a aktarılacağı duyurulmuştu.

Ayrıca önceki yıllarda gerçekleşen bedelli askerlik uygulamasında taksitlerde sıkıntı yaşayan vatandaşa bu sefer bir kolaylık getirildi. Örneğin 2011 yılındaki bedelli askerlik uygulanmasında,30 bin TL’nin iki taksit halinde yatırılması gerekiyordu. Peşinatı ödeyip 2. Taksiti yatırmayan 988 mağdurun bedelli askerlik başvuruları iptal edilmişti.

Bunun üzerine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bakanlar Kurulu ‘nun bu ödemede sıkıntı yaşayan mağdurların paralarının geri verilmesi yönünde karar aldığını anımsattı. Bu şahıslardan yeni bedelli askerlik uygulamasından faydalanmak için başvuranların “3 bin TL ödeyerek mahsuplaşma “ talebi ise yetkililerce onay verilmedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bu konu hakkında şu sözleri sarf etti: Biz bedelli askerlikten dolayı 15 bin lira ödeyip ancak üstünü ödemediği için bedelli askerlikten yararlanmayan insanların bu parasını iade ediyoruz. Demek ki iade edeceğiz, alacak, 3 bin lira da üzerine koyacak, geri bize yatıracak.

Anahtar Kelimeler: ,