Belediye’ den Suriyeli Sığınmacılara Yardım

Aksaray Belediyesi, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde bulunan Suriyeli sığınmacılara yardım yapacak.

Aksaray Belediyesi bu yılın son meclisi olan Aralık ayı meclis toplantısını gerçekleştirirken toplantıda Suriye’ de ki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen sığınmacılara yönelik yardım konusu gündeme geldi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, ”Daha önce sığınmacıların bulunduğu kampları görme imkanımız oldu.  Yurtlarını terk edip buralara gelmeleri gerçekten zor bir durum. Şuanda çatışmalar sebebiyle sınır kapanmış. Kamplarda bir sıkıntı yok. Ancak kamp dışında kalan sığınmacılar için durum zor. Bizlerin bu insanlara yardım etmesi gerekiyor, bizlerden gelecek yardıma ihtiyaçları var. Biz Aksaray, İstanbul, Düzce, Kahramanmaraş belediyeleri olarak Akçakale’ ye gittiğimiz zaman, kendi bütçemize uygun nasıl yardım ederiz konusunda  bir istişarede bulunduk. Bu doğrultuda yardımda bulunmayı planlıyoruz. Bizimde çorbada bir tuzumuz olsun istiyoruz.” dedi.

Başkan Yazgı’ nın yaptığı konuşmanın ardından, Suriyeli sığınmacılara gönderilmek üzere  çocuk bezi, çocuk maması, , temizlik malzemesi, yağ, un ve muhtelif gıda maddeler gibi yardımların yapılması önerisi oylamaya sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.