Boş Olma, Eş Ol! Ki Huzurlu Aile Toplum Oluşsun

Aksaray Enderun Aileyi Koruma Derneği, tarafından “Boş Olma, Eş Ol” konulu etkinlik düzenlendi.

Aksaray Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda “Boş Olma, Eş Ol” konulu etkinlik Burhan ÖKÇE’ in sunumu, Mustafa ŞAHİN’in Kur’an Kerim Tilavetiyle başladı. Aksaray Enderun Aile Koruma Derneği Başkanı Hamdi COŞKUN’ un yaptığı açılış konuşmasının ardından “Boş Olma Eş Ol Ki Huzurlu Aile Toplum Oluşsun” konulu konuşmayı yapan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanları, Dr. Yunus KELEŞ ve Sabri AKPOLAT “Huzurlu Aile İnşası” nın öneminden bahsederek salondaki konuklara önemli bilgiler verdi.

Aksaray Enderun Aileyi Koruma Derneği Başkanı Hamdi COŞKUN, katılımcıları selamlayarak yaptığı açılış konuşmasında” Bu programı düzenlemekteki amacımız, toplumun bozulmuş olan aile yapısına bir nebze bile olsa katkıda bulunma isteğimizdir. Gün geçtikçe aile içinde artan geçimsizlik sorunlarının bunu boşanma gibi önemli sıkıntılara sürüklemesi ve aile içi artan şiddetin had safa da olması böyle bir programı yapma ihtiyacının olduğuna kanaat getirdik ve Allahın da yardımıyla bunu gerçekleştirdik. Aile içi geçimsizliklerin ve boşanmaların nedeni öncelikle İslam’ın tam anlamıyla anlaşılmamasının ve İslam’ın Aileye verdiği önemin bilinmemesinden kaynaklandığını bilmemiz gerekir. Bunun için aile fertleri huzuru istiyorlarsa peygamberin aile içi davranışlarına baksınlar eminin huzuru bulacaklardır” diyerek konuşmasını tamamladı.

Açılış konuşmasının ardından programa konuşmacı olarak katılan Dr. Yunus KELEŞ ve Sabri AKPOLAT sırasıyla konuşmalarını yaptılar. Konuşmaya başlayan Dr. Yunus KELEŞ boşanmaların son zamanlarda artığını belirterek; “ TUİK’ in yaptığı araştırmalar sonucu belirlenen Türkiye’de boşanma sayısı 100 bin civarında bu boşanmaların en büyük sebebi ise aile fertlerinin birbirlerini anlamamalarından kaynaklanıyor. Huzurlu bir aile toplumunun özlemi içerisindeyiz. Bu özlemi yakalamak istiyorsak öncelikle aile içi davranışlara, sevgi ve saygıya önem vermeliyiz. Bu da ancak peygamberi bir metod uygulayarak elde edilebilir” diyerek sözlerini tamamladı.

Dr.Yunus KELEŞ’ in ardından söz alan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Sabri AKPOLAT aile içi huzursuzluğun nedeninin şahısların daha evlenmeden önceki davranışlarına bağlı olduğunu belirterek; “ Huzurlu bir ailenin inşa edilmesinin çok önemli ve bunun için çok hassas davranılması lazım. Evlenecek kişilerin evlenme konusunda öncelikle anne ve babasının rızasını alarak bu işe adım atmaları gerekir.  Anne ve babanın rızasının olmadığı bir evlilikten huzur beklenemez. Evlenmeden önce birbirleriyle fazla konuşmamaları lazım çünkü daha evlenmeden fertlerin arasındaki muhabbet bitiryor. Bunun sonucunda sağlıklı bir aile ortaya çıkmıyor ve gelinen sonuç boşanma oluyor”diyerek sözünü dua ve temennilerle tamamladı.