Çiftçilere 382 Bin 926 Adet Sebze Fidesi Dağıtıldı

Aksaray’da açıkta sebze yetiştiriciliğinin daha iyi bir noktaya gelebilmesi için 200 dekar alanda sebze yetiştirecek 41 çiftçiye  382 bin 926 adet sebze fidesi dağıtıldı.  Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, meyvecilikte olduğu gibi sebze üretiminin yaygınlaşmasında devlet destekli projelerin etkili olduğunu belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen sebze fidesi dağıtım töreninde konuşan Aksaray Valisi Şeref Ataklı Aksaray’ın 420 bin hektarlık  tarımsal toprağının  yüzde 3,5’luk alanının meyve ve sebzecilik alanında kullanıldığını söyledi. Sebze ve meyveciliği geliştirmek üretimi arttırmak için fidan ve fide dağıtımları yaptıklarını belirten Vali Ataklı şöyle konuştu: “Geniş tarım alanlarımızın etkin şekilde kullanmak istiyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ‘Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı’ doğrultusunda çalışmalar sürdürülecek. Bu planı aksatmadan uygulayacağız. Aksaray’ın tarımsal üretimini, azami düzeyde arttırmak çiftçilerimizin daha çok gelir elde etmesini istiyoruz” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun da konuşmasında İl Özel İdaresi kaynakları kullanılarak 41 çiftçiye 2 dekar ve üzeri alanda yetiştirilmek üzere toplam 200 dekar alanda sofralık, salçalık domates, sofralık biber, patlıcan ve kavun olmak üzere 382 bin 926 adet sebze fidesinin dağıtılacağını söyledi.

Konuşmaların ardından hak sahibi çiftçilere fidelerinin dağıtımı yapıldı. Fide dağıtım törenine Vali Şeref Ataklı, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş katıldı.

Aksaray'da Çiftçilere 382 Bin 926 Adet Sebze Fidesi Dağıtıldı (2)