Coronavirus’te Zirve Nokta 3 Mayıs’ta Bekleniyor

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV), Türkiye’deki Coronavirüs salgınının Pik (zirve) Noktasının 3 Mayıs tarihinde 100 bin 900 vakayla görülebileceği, haziran ortasında normalleşmeye geçilebileceği tahmininde bulundu.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), hazırladığı raporla Coronavirus’e karşı hayatın ne zaman normalleşeceğine ilişkin senaryolar hazırladı.

Vaka sayıları tahminlerine göre iyi senaryoda mayıs sonunda hayatın normale dönmesi, kötü senaryoda ise ağustos başında hayatın normalleşmesi bekleniyor.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Türkmen Göksel ve Doç. Dr. Yetkin Çınar’ın hazırladığı ‘Covid-19 salgınında Türkiye’de zirve noktası ve normalleşme döneminde kademeli geçiş zamanı tahminleri’ raporuna göre mevcut durumda corona virüsüne karşı alınan tedbirlerin haziran başı gevşetilmesi haziran ortasında ise hayatın normalleşmesi bekleniyor.

Katılaştırılmış senaryoya (iyimser) göre ise mayısın ikinci haftası tedbirler gevşetilecek, mayıs sonunda ise normalleşme başlayacak.

Gevşetilmiş senaryoya (kötümser) göre ise temmuz ortası tedbirlerin gevşetilmesi ağustos başında ise normalleşmenin başlaması bekleniyor.

Senaryolar salgının pik noktasında olası hasta sayısı ve yoğun bakım ihtiyacı rakamlarına göre değişiyor.

3 Mayıs (28 Nisan-8 Mayıs tahmin aralığı) Pik (zirve) tarihinde 100 bin 900 hasta sayısı varken, yoğun bakım ihtiyacı 3 bin 632 olarak bekleniyor.

Haziran başında tedbirlerin kademeli gevşetilmesi tahmin ediliyor.

Anahtar Kelimeler: , ,