Cunta Yönetimi Aksaray’da Protesto Edildi

Aksaray Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, hafta sonu Mısır’da aralarında seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin de içinde olduğu, toplamda 106 kişiye verilen idam kararlarını sert bir dille kınadı.

Aksaray Sivil Toplum Kuruluşları platformu tarafından organize edilen ve Aksaray Milletvekilleri, Aksaray Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, STK’ların başkanları ve birçok vatandaş Cunta yönetiminin idam kararlarını protesto etmek için Aksaray Hükümet Meydanı’nda bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Aksaray Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına Aksaray Memur-Sen başkanı Şaban Bülbül Okudu.

“Katil Sisi’yi Lanetlemek İçin Buradayız”

Burada toplanma amaçlarının katil Sisi’yi lanetlemek ve mahkemenin verdiği bu haksız kararları protesto etmek olduğunu belirten Bülbül “ Mazlumun dostu, zalimin düşmanı değerli kardeşlerim, katil Sisi’yi lanetlemek için buradayız. Darbeci mahkemelerin kararlarını protesto etmek içi buradayız. Mursi ve mazlumlara sahip çıkmak için buradayız. Hafta sonu darbe hukuku Mursi. Bedii ve Karadavi’nin de aralarında bulunduğu 160 kişinin dosyasını, idam kararıyla ilgili görüş alınması için müftülüğe gönderdi. Yazıklar olsun” dedi.

“Darbeciler Yargı Önünde Hesap Vermelidir”

Açıklamasının devamında, seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’ye ve mısır halkına karşı verilen kararların haksız ve hukuksuz olduğunu belirten Bülbül “ Mursiye ve Mırıs halkına karşı verilen haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İdam kararları Mısırdaki vahşetim tescilidir.” Dedi. Mısır halkının da eşine az rastlanır bir duruş sergilediğinin altını çizen ve darbecilerin hesap vermesini söyleyen Bülbül “ Zulme sessiz kalmayıp meydanları terk etmeyerek, binlerce şehit vererek dünyada eşine az rastlanır örnek bir direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir” dedi.

“Batı’dan Medet Umma Devri Bitmiştir.”

Konuşması sık sık tekbirlerle kesilen Bülbül, Birleşmiş Millertler ve Batı’dan medet umma devrinin sona erdiğini de sözlerine ekleyerek “ Batı’dan medet umma devri bitmiştir. BM’den adalet bekleme devri kapanmıştır. Dikdatörlerden aman beleme devri sona ermiştir. Gün bugündür! İnsanlık öyle ses vermeli ki utanç verici, insanlık dışı, insanlık ayıbı kararlar kaldırılsın.” Diyerek, bütün İslam âleminin emperyalist güçler tarafından sömürüldüğünü ve bu ülkelerin özgürlüklerini kazanıncaya kadar susmayacaklarının ve Hukuksuz bir şekilde Cumhurbaşkanlığı görevinden el çektirilen Muhammet Mursi’nin serbest bırakılıp tekrar makamına iade edilmesi gerektiğinin de  altını çizen Bülbül son olarak “ Mısır, Gazze, Suriye, Irak, Arakan, Bangladeş, Doğu Türkistan başta olmak üzere emperyalizm tarafından sömürülen ne kadar ülke varsa özgür kalıncaya kadar mücadele edeceğiz. Mısır’da katillerin verdiği hukuksuz kararları tanımıyor, silaha ve şiddete bulaşmayarak örnek bir duruş sergileyen Mısır halkının yanında durduğumuzu Memur-Sen ve Aksaray STK Platformu olarak deklare ediyoruz. Mursi dahil tüm İhvan tutukluları serbest bırakılmalı, Muhammet Mursi’nin göreve iadesi sağlanmalı, darbenin asker-sivil tüm aktörleri yargılanmalıdır.” Şeklinde konuştu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.