Dernek Başkanına Silahlı Saldırı

Diyarbakır’ da faaliyet gösteren Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran evinin yakınında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehid oldu.

Şehitlik Mahallesi 59. Sokak’ta  Pkk’ lı çetelerin silahlı saldırısına uğrayan Aytaç Baran vücuduna gelen 4 kurşunla yaralandı. Baran kaldırıldığı Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde şehid oldu.

Çevresinde Mütedeyyin kimliğiyle bilinen Yeni İhya-Der Baran 6-8 Ekim olaylarında yine Pkk’lı çeteler tarafından katledilen Yasin Börü’nün hocası olduğu belirtildi.

Öte yandan yaşanan vahşi saldırının ardından Aytaç Baran’ ın avukatı Abdulgani Orhan yaptığı açıklamada, Baran’ ın daha önce emniyete çağrıldığını ve kendisine “ PKK YDG-H üyeleri tarafından silahlı eylem yapılacağı, eylem yapılması halinde verilen telefon numarasının aranması” yönünde yazılı tebligatta bulunulduğunu dile getirdi. Ayrıca Avukat Orhan, “Baran’ın hiç kimseye zararı olmayan çevresi tarafından çok sevilen, sayılan bir insan olması halkın olaydan sonra öfkesine neden olmuştur. Bu vahşi saldırı gerçekleştirenler bellidir. Kimse bunu provakasyon diye geçiştirmeye çalışmasın.’’ dedi.

aksarayhaber.net.tr 

Anahtar Kelimeler: , , ,