Diyanet Yeni Uygulama Başlattı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Müftülüklere aracılığıyla camilerde ve mescitlerde  ”Cemaat ile yüzyüze görüşme ve vaaz uygulaması” başlattı.

Uygulama doğrultusunda düzenlenen kursta başarılı olan İmam Halis İğdeli, Aksaray’ da uygulamayı başlatan ilk imam oldu. 16 yıldır Ekecik Siteler  Mescidinde imamlık yapan Halis İğdeli, cemaatle yaptığı ilk vaazda Eğitim ve Ahlak konusu anlattı.

62 yaşındaki tecrübeli imam Halis İğdeli yaptığı açıklamada,” Aksaray müftülüğünün vaaz yapabilme kursuna katıldım, sertifikasını aldım Gayem gençlere örnek olmaktır.” diyerek konuşmasına şöyle devam etti;

”Gençlerimiz internet kafelerde ve kahve köşelerinde zamanlarını ve ömürlerini boşa geçiriyorlar. Gereksiz yerlerde ömürlerini tüketen gençlerimizin elinden tutup içinde bulundukları durumdan kurtarmamız lazım.” dedi.

Ayrıca günümüzde eksikliği en çok hissedilen, en çok ihtiyaç duyulan şeylerin başında Ahlak geldiğini belirten İğdeli,Aksaray’ımız gerçekten tarihi ile ve insanları ile övünülecek bir ildir. Aksaray geçmişini araştırdığımız zaman geçmişte Aksaray’a girebilmek için bir kişinin ilk başta Ahlaklı olmasının şart olduğu eğer Aksaray’a geldiği vakit eliyle, diliyle, gayri meşru davranışlarla Aksaray’ı rahatsız edecek ve toplumsal düzenini bozacaksa  öyle kişilerin Aksaray’a giremeyeceğini zamanında ecdadımız dile getirmiştir.” dedi.

Son olarak İğdeli günümüz gençlerinin içinde bulundukları uyuşturucu bataklığına karşı uyarı ve nasihatlerde bulunarak, bütün Müslümanların bu konuda azimle çalışmaları gerektiğini ifade etti.