“Ermeniler, Hocalı’da İnsanlığa Karşı Bir Cinayet İşledi”Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Turizm Fakültesi ve Turkuaz Öğrenci Topluluğunun düzenlediği “Hocalı Katliamı ve Karabağ Meselesi” isimli etkinlik, geniş bir katılımcı eşliğinde, ASÜ Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Hocalı Toplumsal Birliği Kadın Kolları Başkanı Ayna Novruzova ve Birlik Üyesi Sevinç Veliova’nın konuk olduğu programda, 28 yıl önce Ermeniler tarafından gerçekleştirilen katliam gözler önüne serildi.

1992 yılında, 613 vatandaşın katledildiği olayın sıradan bir olay olmadığını ve unutturulmaması gerektiğini ifade eden Ayna Novruzova, Ermenilerin Hocalı’da insanlığa karşı bir cinayet işlediklerini vurguladı.

Birlik Üyesi ve katliam tanığı Sevinç Veliova da, Hocalı’da gerçekleşenleri Karabağ meselesi üzerinden değerlendirerek, hem kişisel duygu dünyasını, hem de olayın toplumsal düzeyde oluşturduğu ağır travmaları anlattı.

Öğrenciler ve akademisyenlerin takip ettiği konferansta, katliam gününe dair fotoğraf ve videolardan oluşan bir sunum da yapıldı ve hayatını kaybedenler dualarla anıldı.

Etkinlik, senaryosunu Farac Şükürov’un yazdığı, Türkiye’den ve Azerbaycan’dan toplam 11 öğrencinin sahnelediği “Hocalı” isimli tiyatro gösterisi ile tamamlandı.Anahtar Kelimeler: , ,