Eylem Yapan Sütaş İşçileri Gözaltına Alındı

Aksaray hükümet meydanında Sütaş firmasından işten çıkarılan işçiler basın açıklaması yapmak isterken Çevik kuvvet ekiplerince gözaltına alındı.

 

Sütaş firması tarafından sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını öne süren işçiler, Aksaray Hükümet Meydanı’nda yaklaşık 30 kişi bir araya gelerek, seslerini yetkililere duyurmak için oturma eylemi yaptılar. Bunun üzerine olay yerine gelen Emniyet güçleri tarafından polis aracından önce işçileri, yaptıkları eylemin yasa dışı olduğunu belirten bir anons yapıldı. Yapılan anonsun ardından, Emniyet yetkilileri grup sözcüsünü diyalog kurarak ikna etmeye çalıştı, yaptıkları eylemin yasalara aykırı olduğunu, aksi takdirde çevik kuvvet ekiplerince kendilerine fiili bir müdahalenin geleceğini ilettiler. Polisin uyarılarına rağmen eyleme devam etmekte ısrar eden işçiler çevik kuvvet ekiplerince göz altına alındı.

Edinilen bilgilere göre; İşçilerin anayasal bir hak olan sendikaya üye oldukları gerekçesi ile işten çıkarıldıkları ve uzun süredir de fabrika önünde oturma eylemi yaptıkları, fabrika yetkililerinin kendileri ile hiçbir şekilde muhatap olmadıkları ve son çare olarak Meydan’da bu eylemi devam ettirdikleri öğrenildi.                                                      Ömer YILDIRIM/aksarayhaber.net.tr

Eylem Yapan Sütaş İşçileri Gözaltına Alındı-2