Hiçbir Baskı ve Dayatmaya Boyun Eğmeyeceğiz

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Aksaray İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Aksa-Der) tarafından 8 Mayıs 2016 Pazar günü saat 14.00’de Aksaray Hükümet Meydanı’nda düzenlenmesi planlanan “Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz Muhammed” temalı Kutlu Doğum etkinliği, yurt genelinde meydana gelen “terör olayları” gerekçe gösterilerek Aksaray Valiliği tarafından Hükümet Meydanı’nda yapılması iptal edildi.

Etkinlik için gerekli bütün izinlerini aldıklarını ifade eden dernek yöneticileri bu iptal kararının üzerine Aksaray Hükümet meydanında iptal edilen programın yapılacağı saatte bir basın açıklaması düzenledi.

AKSA-DER adına basın açıklamasını okuyan Peygamber Sevdalıları Platformu Aksaray Koordinatörü Bedih Çiftçi Hükümet Meydanında yapılacak olan kutlu doğum etkinliği için bütün hazırlıklarını tamamladıklarını belirterek “  Günler öncesinden gerekli tüm resmi prosedürler yerine getirilmiş, valilik makamından izin evrakları alınmış, peygamber sevdalısı Muhammedi gençliğimiz etkinlik için Aksaray’da davet çalışmalarını başlatmıştı. Aksaray’ın Cadde ve sokaklarına binlerce Afiş asılmış, branda ve pankart çalışmaları yapılmış, program için gerekli tüm masraflar yapılmıştı.

Böylesi büyük çapta bir organizasyonun gerçekleşmesine sadece dört gün kala, sudan sebepler bahane edilerek etkinliğin iptal edilmesi hiç etik bir karar olmayıp sivil toplum örgütlerini hiçe saymaktır.

Günlerdir, gençlerimizin büyük fedakârlık ve gayretlerle yaptığı çalışmaları ve emekleri hiçe sayarak bir kalemde etkinliğin iptal edilmesi, Aksaray idarecilerinin imza attığı en bedbaht bir karardır. Verilen bu isabetsiz, karar kendi hanelerine kendi elleriyle yazdıkları kara bir leke olarak kalacaktır.” Dedi.

Valilik makamıyla görüşme talep ettiklerini fakat taleplerine karşılık bulamadıklarını belirten Çiftçi” Aksaray Peygamber Sevdalıları olarak, derdimizi anlatmak için ısrarla görüşme talebinde bulunmamıza rağmen Vali Bey’den görüşme talebimize olumlu yanıt verilmemiştir. Valilik personeli ise, Kutlu doğum etkinliğinin iptaline sebep olarak şu açıklamayı yapmışlardır, “8 Mayıs günü Aksaray’da Türk yıldızları uçak gösterisi ve Hıdırellez programından dolayı Emniyet Müdürlüğü üç ayrı yerde önlem almakta zorlanacağı için Kutlu Doğum Etkinliğiniz iptal edilmiştir” açıklamasında bulundular. Valiliğin bize tebliğ ettiği resmi evrakta ise “Terör olayları gerekçe gösterilerek etkinliğin iptal edildiği” bildirildi. Her tarafı çelişki olan bu keyfi dayatmanın kaybedeni yine dayatmacıların kendileri olacaktır.” Dedi.

Konuşmasının devamında,  Peygamber sevdalısı Aksaray halkına peygamberi anma ve anlamanın ne kadar mühim bir mesele olduğunu ve bu gibi etkinliklerin iptal edilmesinde rol oynayan yöneticilerin talihsiz bir karar aldıklarını ifade ederek” Aksaray’ın aziz Peygamber Sevdalısı halkı, Herkes şunu çok iyi bilsin ki; “Anmaya ve anlamaya çalıştığımız Hz Muhammed(S.A.V.)  öyle bir peygamberdir ki, onun uğruna nice canlar feda edilmiş, nice ülkeler fethedilmiş, uğruna anadan-babadan-yardan geçilmiş bir önder ve rehberdir. Yeni bir kitabın tebliğcisi, yeni bir dinin ve medeniyetin kurucusu olan peygamberi bu gün Aksaray’da ki yöneticiler biraz olsun anlamış olsalardı bu etkinliği asla engellemez aksine destek verirlerdi.

Aksaray’da bu talihsiz kararın sahipleri olan yöneticiler şunu çok iyi bilsinler ki, Hz. Muhammed öyle bir peygamberdir ki, onun anılacağı ve anlatılacağı etkinlikte yollar kapatılır, milletin kurtuluşu için tüm imkânlar seferber edilerek Kutlu Doğum Etkinliklerine her türlü maddi manevi destek sonuna kadar sağlanır. Çünkü bu halkın Muhammedi yoldan başka kurtuluş yolu yoktur. Halkın size verdiği emaneti en güzel bir şekilde, güzel işleri kolaylaştırmak için kullanacağınıza, halka hiçbir fayda sağlamayacak gösterişten başka hiçbir anlam ifade etmeyen boş işlerle israf etmeniz, zamanı heba etmeniz büyük bir talihsizlikten başka bir şey değildir. Ve bu talihsizlik kara bir leke olarak sizin üzerinizde kalacaktır.” Dedi. Son olarak Aksaray’da ki STK’lara seslenen Çiftçi Kutlu Doğum etkinliğinin diğer bütün etkinliklerden önemli olduğunu belirterek” Bu gün buradan Aksaray’daki tüm STK lara ve Müslüman camialara sesleniyoruz, “ Ey Müslüman kardeşlerim, hiçbir etkinlik Peygamberin anılacağı ve anlatılacağı etkinlikten daha öncelikli ve önemli olamaz! Hz Muhammed bizim dünya ve ahiret kurtuluşumuzun yegâne vesilesi ve yol göstericisidir. Sadece bu ifade anlaşılacak olsa eminiz ki bu keyfi dayatmanın hesabını sormak hepinizin üzerine bir borçtur, görevdir ve İslami bir sorumluluktur. Peygamber sevdalıları platformu olarak hiçbir baskı ve dayatmaya boyun eğmeyeceğimizi belirtiyoruz.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.