Hicri Yılbaşı ve Müslümanlar İçin Önemi

Dünya’da geçerli olan 2 çeşit takvim vardır, birisi Miladi bu Hz. İsa’nın doğumu, diğeri ise Hicri Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicret etmesidir. Miladi takvime göre yılbaşı 1 Ocak’tır. Hicri takvime göre ise 1 Muharrem’de başlar.

2015 Hicri Yılbaşı gecesi bu gece idrak edilecek. Müslümanlara göre bu gece (13 Ekim’i 14 Ekim’e bağlayan gece) 2015 yılının Hicri yılbaşısıdır. Tüm Müslümanlar için Hicri yıl, İslam’ın takvimini simgeler.

“Bu Ay Hem Aşure Gününü Hem de Kerbela Olayını İçinde Barındırıyor”

Bu ay ‘Aşure’ gibi önemli bir günün yanı sıra ‘Kerbela’ gibi hüzünlü bir olayı da içinde barındırıyor. Hz. Ömer zamanında takvim başlangıcı olarak kabul edilen bu günde Allah dostlarının Müslümanlara en önemli tavsiyesi geride kalan yıl ile ilgili bir muhasebe yapmak. Peygamber Efendimiz’in (sas) ‘Allah’ın ayı’ olarak ifade ettiği Muharrem, ilahi bereket, feyz ve keremin bollaştığı bir aydır. Ayrıca tarih boyunca peygamberlerle ilgili birçok kurtuluş mucizelerinin yaşanmasına sebep oluşundan dolayı, diğer dinlerde de kutsal ay olarak kabul ediliyor. Nitekim Peygamber Efendimiz(sas) Medine’ye hicret ettikten sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi ve orucu ne niyetle tuttuklarını sordu: Bugün Allah’ın Musa’yı düşmanlarından kurtardığı, Firavun’u boğdurduğu gün. Hz. Musa, şükür olarak bugün oruç tutmuştur.” Dedi, Yahudiler. Bunun üzerine Efendimiz “ Biz, Musa’nın sünnetini ihyaya sizden çok yakın ve hak sahibiyiz” buyurdu. O gün oruç tutan ve tutulmasını da emreden Allah Resulü, ertesi sene ramazan orucu farz kılınınca yalnızca isteyenlerin tutmasını söyledi. Şu hadis-i şerif de bu mübarek zaman diliminin mahiyetini özetler nitelikte: “ zilhicce’nin son günü ve muharrem’in birinci günü oruç tutan, o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.”

“Bizim Yılbaşımız Haramsız Kutlamalarla Geçmişin Muhasebesinin, Gelecekte İse Yapılacak İbadet ve Güzel Hizmetlerin Planlandığı Zamandır”

Müslümanların Yılbaşı geceleri haramlarla günah bataklarında yüzmekle geçmemelidir. Tam tersine ibadetlerle, tövbelerle geçmelidir. Rabbimiz tarafından Yüce kitabımız Kuran’ı Kerimde Ali İmran Suresinin 19. Ayeti kerimesinde indindeki tek dinin İslam olduğunu belirttiği dinimizin yeni yılının başlangıcının tüm Müslümanlar tarafından geçmiş yılın muhasebesinin yapıldığı, yeni yılda ise yapılacak güzel ibadetlerin ve hizmetlerin planlandığı gece İslam’a yakışan müstesna bir gece olmalı.

ailesi olarak genelde tüm Müslümanların özelde Aksaraylı vatandaşlarımızın bu mübarek geceyi huşu içinde idrak etmesi dileğiyle Hicri Yılbaşınız mübarek olsun.