Hz. Ömer’in İdareciliği Sahneye Taşındı

Aksaray Belediyesi, ‘Ömer Bin Hattab’ isimli tiyatro oyununu izleyici ile buluşturdu. İki perdelik oyunda Hz. Muhammed (S.A.V) vefatından sonra başlayan halifelik dönemi sahneye taşındı. Adaleti ile bilinen Hz. Ömer’in halife olmadan önceki hayatı ve halifelik seçildikten sonra idareciliği tiyatro oyunu ile izleyicilere aktarıldı.

Hz. Ömer’in hayatını konu alan ‘Ömer Bin Hattab’ adlı tiyatro oyunu Kültür Merkezinde sahnelendi. Aksaray Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen tiyatro oyununda Hz. Ömer’in hayatın önemli kesitleri sahnelendi. Oyunun dekoru ve oyuncu kadrosuyla görselliği ve savaş sahneleri izleyenleri Bin 400 yıl öncesine götürdü. O dönemde yaşanan entrikalı olaylar, yalancı peygamberler oyunda yer buldu. Halifelerin devlet idaresi ile yanında iç meselelere yaklaşımı gerçekçi ve başarılı bir şekilde oynandı.

İki perde halinde sergilenen oyunda ilk perde Hz. Ebubekir’in halife seçilme süreci ve yaşananlar anlatılırken ikinci perde ise Hz. Ömer’in halifeliği, adaleti, devlet anlayışı ve idareciliği kısa piyesler halinde oyuna taşındı. Oyun Hz. Ömer’in adaleti ve devlet idarecisinde mütevaziliği ve incelikleri bir bir işlendi. Oyun Hz. Ömer’in vefatı ile son buldu. Oyun izleticilerden tam not aldı.

Kültür Merkezinde izleyici ile buluşan oyunu Belediye Başkan vekili Süleyman Canbulut, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, daire ve kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş izledi. Başkan Vekili Canbulut, tiyatro ekibine teşekkür ederek oyunun yönetmeni Fevzi Erden’e ve yapımcısı Osman Genç’e teşekkür plaketi verdi.

 

3.JPG