İnternet Abonelerinin Dikkatine

Teknolojinin en temel taşlarından internet altyapısının kurucusu ve geliştiricisi internet erişim hizmetleri sunan kurumlar abonelerinin güvenliğini ne kadar düşünüyor.

Aslında bu soruyu Türkiye’de ki tüm teknoloji ve internet kullanıcılarının sorması gerekiyor. Evinizden masa başında ya da herhangi bir kurumun kullanıcı adına aldığı bilgilerin doğruluğunu ne kadar kontrol ediyor. Örneğin bir internet başvurusunda alınan bilgilerin gerçek o şâhısa ait olup olmadığının kontrolü noktasında önemli zaaflar bulunduğu görülüyor.

Çok sıkça rastlamaya başladığımız yanlış verilen mail ve telefon numaraları yüzünden farklı şahıslar tedirgin ve rahatsız edilmektedir.

Kısa bir süre önce konu ile ilgili sıkıntı yaşayan N.T isimli vatandaş İnternet kullanıcı aboneliği başvurusu olmadığı halde kendisine mail geldiğini belirterek, ‘’isim şahıs aynı isimde farklı bir şehirden başvuru yapmış olan kişinin vermiş olduğu bilgilerle aboneliği açılmış, fakat bu kurumca alınan bilgilerin doğruluğu tespit edilmeden işlemler gerçekleştirilmiş.’’ Yapılan abonelikle ilgisi bulunmadığı halde, mail adresine gelen bildirimleri açtığında, isim benzerliği olan diğer şâhısa ait fatura ve kuruma ait bilgileriyle karşılaştığını ifade eden N.T, bu durumdan dolayı rahatsız olduğunu ve hemen ilgili kurumun müşteri hizmetlerini arayarak personele gerekli açıklamayı yaptığını ancak yetkililer konuyla ilgileneceklerini söyleyerek herhangi bir düzeltme yapmadan telefonu kapattıklarını söyledi.

Yaşanan bu olayın ardından kullanıcılardan alınan bilgilerin doğruluğu ve verilen bilgilerin güvenliğinin ne kadar sağlam olduğu üzerinde düşünülmesi gereken ciddi bir konudur.

Bu ve benzeri farklı şekilde başınız gelen olayları hemen ilgili kuruma bildirin. Bunun haricinde de BTK’ya da bildirerek mağdur olmayın.

Anahtar Kelimeler: , , ,