Kudüs Fatihi’nin On Liderlik Sırrı

822 yıl önce vefat eden Selahaddin-i Eyyubi’yi, tarihin eşi bulunmaz bir kumandanı yapan ilkeler nelerdi, gelin hep beraber göz atalım.

 1) Ya ilim öğrenin ya da cihad edin.

III. Haçlı seferinde verdiği mücadele ve dik duruşuyla İslam dünyasının nadide komutanlarının arasına adını yazdırmayı başaran Selahaddin bununla birlikte imarcı, kültürel, ve insani değerlerin koruyucusu kimliği ile bilinirdi. Zamanının büyük bir kısmını ilim tahsil etmekle ve cihad etmekle geçirirdi.

 2) Biriktirince değil dağıtınca çoğalırsın.

Cömertliği ile nam salmış bir kumandandı. Bir şey vereceği zaman çokça düşünmezdi. Savaşta kendi atını dahi askerleriyle paylaşmaktan geri durmazdı.

3) Davana inanıp, hedefine kilitlen.

İslam dünyası kendisini yalnız bıraktığı halde Haçlılarla girdiği şiddetli mücadele, gösterdiği gayret ve sebatla Avrupalılara Kudüs’ün geri alınamaz olduğunu bir kez daha gösterdi.

4) Saygı ve Tevazu’dan Ödün Verme.

Hiç kimseye karşı büyüklük taslayıp kibirle davranmazdı. Aksine kibirle davranan hükümdarları ayıplamaktan geri durmazdı.

5) Münakaşada fayda yoktur, bilgiden faydalan.

Fakihlerin münakaşalarından hoşlanmazdı. Müneccimlere itibar etmez, onlardan uzak durmaya çalışırdı.

6) Düşmanın dahi olsa adaletli davran.

Düşmanları olmasına rağmen Akka Limanında olan savaşta bile karşı taraftan düşmana adil davranıp haksızlık etmezdi.

7) Küçük kusurları büyütme, küçülen sen olursun.

Küçük kusurları görmezden gelir, onları büyütmezdi. Küçük hatalara sinirlenip kızmazdı.

8) İnsanların gönlünü kazan.

Yüzünden tebessümü eksik etmez, yüzünü asmazdı. İnsanlar hakkında iyi sözler söylenmesini ister, kendisi de kaba ve argo sözler kullanmaktan kaçınırdı.

9) Affedici ol, ama sana yapılan ihaneti unutma.

Hata yapanları, kendisine kaba davrananları affetmekten geri durmaz, kendisine ihanet edenleri de cezalandırmaktan kaçınmazdı.

10) Güven veren ol emniyet bul.