Kütüphane İnşaat Çalışmaları 2016’da Başlıyor

Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) Kütüphane yapım çalışmalarına 2016 yılında başlanacak. 2018 yılının sonunda tamamlanması planlanan kütüphane 11 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, kütüphanenin üniversitenin en önemli eksiklerinden birisi olduğunu belirtti ve eksikliği gidermek için bu yıl içinde başlayan proje ihalesinin tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. Gerekli kaynak aktarımının da tamamlandığından söz eden Şahin, “2016 yılının başlarında yapılacak bir ihaleyle inşaat çalışmasına başlamış olacağız. 3 yıl gibi bir sürede çalışmanın bitmesini öngörüyoruz. Bir aksilik olmazsa 2018 yılının sonlarında kütüphanemiz hizmete girmiş olacak” dedi. ASÜ Rektörü Şahin, beraberinde Genel Sekreter Bayram Ali Yavaş ve Yapı İşleri Teknik Daire Başkanı Serpil Doğuş Gümüşsoy’la birlikte, kütüphanenin yapılacağı arazi üzerinde incelemelerde bulundu. Prof. Şahin, üniversiteye yakışır bir kütüphane oluşturmak istediklerini belirterek, “Şimdiden hem üniversitemize, hem de şehrimize hayırlı olsun” dileklerinde bulundu.

Kütüphane içinde sergi salonu, süreli yayınlar salonu, 24 saat açık salon, konferans salonu, gör-işit salonu, engelli okuma odası, okuma salonları, 22 adet tek kişilik çalışma odası ve 8 adet grup çalışma odası bulunacak. Bina, Kütüphane ve Bilgi İşlem Daire Başkanlıklarına da hizmet verecek.

2

3