Lise Kitabında Akılalmaz ” Din” Tanımı

MEB tarafından liselerde Sosyoloji dersi için okutulan kitapta yer alan ”Din” tanımı birçok kesimin tepkisini topladı.

2006 yılında basılan 975-11-2523-5 ISBN numaralı Sosyoloji kitabının 96. sayfasında din tanımı şöyle yapılıyor: “Genel olarak din, insanların anlayamadıkları, karşısında güçsüz kaldıkları doğa ve toplum olaylarını, tasarladıkları doğaüstü, gizemsel nitelikli güçlerle açıklamaya yönelmedir.”

Birçok bilim adamının tepkisini çeken bu tanımın materyalist yaklaşımın dine bakış açısıyla benzer şekilde ”din” kavramının insan aklıyla üretilen bir varlıkmış gibi gösterilmesi tam bir skandal olarak nitelendiriliyor. İnançsız bir gençliğin boşlukta kalarak kendisine ve topluma  bir çok zarar verdiği  birçok Batılı bilim adamı tarafından kabul edilirken yapılan bu tanımın, kitap inceleme komisyonlarının ne kadar titiz davrandıkları sorusunu gündeme getiriyor.

Özellikle, yüzde 99′ u Müslümanlardan oluşan Türkiye’ de manevi boşluğun ve ahlaki yozlaşmanın getirdiği sorunlara rağmen ders kitaplarında bu ve buna benzer yapılan hatalar toplumda büyük bir endişeye neden oluyor.

Bilindiği üzere ilkokul 1. sınıf okuma yazma kitabında yer alan ” Atilla loto, toto al” yazısı vatandaşların tepkisine neden olmuştu.

 

ilkokul-kitabı

 

Anahtar Kelimeler: , ,