Mamasın Barajı Havzasının Korunması İçin Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Mamasın Baraj Gölü  Havza Koruma ve Özel Hüküm Belirleme Projesi 2.Paydaş ve Bilgilendirme Toplantısı Aksaray Belediyesi Tiyatro Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya, Aksaray Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Uluırmak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Havza Yönetimi Daire Başkanı Taner Kimençe, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden  Doç Dr. Nusret Karakaya, Aksaray Üniversitesinden Prof. Dr. Hatim Elhatip, Proje Yürütücüsü Sevgi Altun, kamu kurumları, üniversite ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Toplantıda; Aksaray İli sınırları içerisinde kalan ve Aksaray İline içme ve kullanma suyu sağlayan Mamasın Baraj Gölünün ve barajı besleyen su kaynaklarının korunması ve su kalitesinin iyileştirilmesi maksadıyla  belirlenecek özel hükümlere ilişkin tanıtım ve bilgilendirme yapıldı.

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Uluırmak, Mamasın Havza Koruma ve Özel Hüküm Belirleme Projesi 2. Paydaş ve Bilgilendirme Toplantısının önemine değinerek hayırlı olması dileğinde bulundu.

Proje Yürütücüsü Sevgi Altun, sosyo ekonomik yapısı ve fırsatları konusunda çok detaylı bilgiler aktardı.Aksaray Üniversitesinden Prof. Dr. Hatim El hatip ise Aksaray Mamasın Barajı havzasının jeolojik, hidrolojik ve hidrojeolojik özellikleri ile stratigrafik özellikleri konusunda bilgiler verdi.