Mehmet Yavuz İle Röportaj

Bazı temaslarda bulunmak üzere Aksaray’ a gelen HÜDA PAR genel sekreteri Mehmet YAVUZ ile aksarayhaber.net.tr olarak güncel konular üzerine bir röportaj gerçekleştirdik

 

-Kısaca kendinizi tanıta bilirmisiniz?

-1974 Adıyaman doğumluyum. 1996 Selçuk Üniv. Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Halen HÜDA PAR Genel Skreterliği ve parti sözcülüğü görevlerini yürütüyorum.

 

-7 Haziran seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Seçim sonuçları herkes açısından sürprizlerle dolu oldu. Seçim sonuçları hiçbir partiye tek başına iktidarı kurabilecek bir imkanı vermedi. Bu husus, 13 yıllık bir süredir tek parti iktidarı ile yönetilen Türkiye’de yeni değişimlerin habercisidir de diyebiliriz. Burada spesifik olarak özellikle üzerinde durulması gereken husus şudur:

Türkiye’deki bütün kesimler “HDP barajı aşmazsa her yer tufan” anlayışına kilitlenmişken HÜDA PAR olarak bizler, asıl tufanın HDP’nin barajı aşması ile yaşanacağını sürekli dile getirdik. Çünkü HDP ve sırtını dayadığı silahlı örgütün 30 yıllık pratiği bizlere göstermiştir ki, bunlar güçlü olduklarında despot, zayıf olduklarında demokrattırlar. Sanırım çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Sonuçlar ortada. Seçimler sonrası çatışmalı bir ortama girilmesi, HÜDA PAR’ın tezlerinde, uyarı ve ikazlarında ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkardı.

 

-Legal- İllegal bir çok Sol gruplar söylem ve eylemde biraraya gelebiliyorken, İslami kesimer neden bir araya gelemiyor?

-Bu üç yüz yıllık bir soru maalesef. Sizin de belirttiğiniz gibi legal-illegal ne kadar sol-seküler ve gayr-ı İslami ne kadar yapı varsa HDP şemsiyesi altında bir araya geldiler ve ortak bir hedef belirlediler. Buna karşılık İslami kesimlerde ciddi bölünme ve ayrılıklar var. İrili ufaklı yüzlerce grup var ve herkes kendisini “fırka-i naciye” olarak görüyor.

Bunun dışında Peygamber(SAV)’in haber verdiği “vehn” hastalığının müslüman bünyeleri tamamen kuşattığını görüyoruz. Malumunuz vehn hastalığını efendimiz(SAV), dünya sevgisi ve ölüm korkusu olarak tarif ediyor.

Yapılması gereken bir an önce bu her iki durumdan kurtulmaya çalışmak ve camialar arasında irtibat yolları ve kardeşlik ilişkilerini geliştirecek vesileler temin etmeye çalışmaktır.

Seçimlerden sonra başta Diyarbakır, Adana ve İstanbul olmak üzere sırf sakallı oldukları veya İslam’ın şiarlarını üzerlerinde taşıdıkları için masum insanlar İslam düşmanları tarafından katledildi. Bu insanların tamamı İslami şahsiyetlerinden dolayı katledildikleri için saldırının asıl hedefinin aziz İslam ve bütün Müslümanlar olduğu kesindir. Bunun karşısında Türkiye’deki bütün İslami camiaların ortak bir dayanışma içinde hareket edip bulundukları yerlerde seslerini en gür bir şekilde çıkarmaları beklenirdi. Fakat böyle olmadı maalesef. Çıkan seslerin de cılız olması İslam düşmanlarına biraz daha cesaret veriyor ve küstahça İslam’ın kutsallarına ve Müslümanların can ve mallarına kast etmelerine sebebiyet veriyor.

 

-Bütün bu gelişmeler karşısında Hüda Par olarak herhangi bir çalışmanız oldu mu? 

-HÜDA PAR bu süreçte imkanları ölçüsünde ulaşabildiğ İslami camiaları ilk elden bilgilendirmeye ve merhum Akif’in ifadesiyle bu hayasızca akına karşı ortak bir tavır almaya davet etti. Bu çalışmalarımızın el’an devam ettiğini ve bundan sonra da devam edeceğini rahatlıkla söyleyebilirim, zira İslami hassasiyet sahibi insanlar olarak başka bir çaremizin olmadığı malumdur.

Konuyla alakalı olarak Bediüzzaman Said-i Nursi hazretlerinin “Hiçbir camia veya devlet diğerlerini kendisine benzetmeye çalışmadan ortak hedefler doğrultusunda “ittifak” etmelidirler!” tespitine aynen katılıyoruz. Malumunuz “ittihad” birleşmektir, yani biraz daha homojen veya aynı olmaktır. “İttifak” ise beraber hareket etmektir. Yani herkes kendisi kalarak, birleşme olmadan da ilahi ve vahyi gayeler doğrultusunda pekala beraber hareket edebilir. İslami camiaların yerel ve ulusal temsilcileri belirli ve düzenli periyotlarla bir araya gelmeli ve aciliyet kesbeden bu meseleye odaklanmalıdırlar, diye düşünüyoruz.

 

 -Sayın YAVUZ son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

-Son olarak sitenizin de bu islami gayeye hizmet etmesini Rabbimden niyaz eder, sizin şahsınızda Aksaraylı kardeşlerime hürmet ve muhabbetlerimi sunarım.

 

 -Bizlere zaman ayırdığınız için aksarayhaber.net.tr olarak Allah razı olsun diyoruz. Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

-Allah razı olsun

 

Anahtar Kelimeler: , , ,