Mevsimlik İşçilerin Yaşadığı Perişanlık Yürek Burkuyor

Geçimlerini sağlamak ve ailelerine ekmek götürebilmek umuduyla şehir şehir gezen mevsimlik işçilerin çalıştıkları illerden birisi de Aksaray. Nereye giderse gitsinler hepsinin ortak kaderi, uygunsuz ortamlarda barınıp, çalışmak ve emeklerinin karşılığını tam anlamıyla alamamak…

Tarım alanında çalışmak üzere Aksaray’a gelen mevsimlik işçilerin kaldıkları çadırlar, dün yaşanan şiddetli yağışın ardından sular altında kaldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 51529137787020.jpg
Fotoğraf: Aksaray Haber 68

Akşam saatlerinde Aksaray Merkez’e bağlı Yapılcan köyünde 40 çadırlık mevsimlik tarım işçilerinin yerleşim alanını su bastı.

Yaşanan afetin ardından AFAD bölgede incelemelerde bulundu. AFAD ve Kızılay’ın mağdur işçiler için 20 battaniye, 1800 metre örtü naylonu ve 100 adet ekmek arası gıda yardımı ise yaşanan sorunu çözmede hiçbir işlevi olmadı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 3812711335104.jpg
Fotoğraf: Aksaray Haber 68

Her sene Aksaray’a gelen mevsimlik işçiler, döktükleri alın terinin karşılığında insanca barınıp, çalışacakları bir ortamı hak ediyorlar. Faizin, yolsuzluğun, haram kazancın yaygınlaştığı bir dönemde çocuklarına helal rızık götürmenin endişesini taşıyan mevsimlik işçilerin el üzerinde tutulmaları gerekiyor.

Kaynak: Bizim Aksaray

Anahtar Kelimeler: , ,