Müsiad Kasım Ayı Sameks Verileri Aksaray’da Açıklandı

 MÜSİAD Sameks Satın Alma Müdürleri Endeksi Kasım ayı SAMEKS verileri Aksaray’da açıklandı.

Ağaçlı Melendiz Otelde düzenlenen toplantıya Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, MÜSİAD Başkan Vekili Nazım Özdemir, MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Akif Demirbaş, MÜSİAD Aksaray Şubesi Başkanı Eyüp Dağdaş, Ak Parti İl Başkanı Abdülkadir Karatay, Oda Başkanları,STK temsilcileri ve çok sayıda işadamı katıldı.

Kasım ayında, Sanayi Endeksi bir önceki aya göre 1,6 puan artarak 55,3 değerine; Hizmet Endeksi de bir önceki aya göre 0,4 puan artış göstererek 50,9 değerine yükseldi. Kasım ayında Bileşik Endeks bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 52,2 puan olarak ölçüldü.

Programda konuşan MÜSİAD Başkan Vekili Nazım Özdemir,  Rusya ile yaşanan krize değinerek, ‘Rusya birkaç yıldır macera peşinde, birisinin ona bir dakika, Suriye’de ne işin var’ demesi gerekiyordu, bunu söyleyen Türkiye oldu’ diye konuştu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, her ayın son işgününde açıkladığı Satın Alma Müdürleri Endeksini (SAMEKS) MÜSİAD Aksaray Şubesinin ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında açıkladı. MÜSİAD Genel Başkan Vekili Nazım Özdemir’in Türkiye ve Dünya ekonomisi hakkında değerlendirme yaptığı basın toplantısında MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Akif Demirbaş da SAMEKS verilerini açıkladı.

MÜSİAD Aksaray Şubesi Başkanı Eyüp Dağdaş, SAMEKS verilerinin Aksaray’da açıklanmasından dolayı memnun olduğunu ifade ederek, Aksaray’ın tarım ve hayvancılık noktasında gösterdiği performansı sanayide de göstereceğini kaydetti.

MÜSİAD Başkan Vekili Nazım Özdemir, 1 Kasım seçimlerinin ardından tek parti iktidarının 4 yıl süreyle ülkeyi yöneteceğini ifade ederek, geçen hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından okunan hükümet programının ardından MÜSİAD’ın hükümetten beklentilerini bir rapor halinde kamouyu ile paylaştıklarını söyledi.  Ekonomi, çalışma hayatı, sosyal ve siyasal barış olarak 4 alanda barış temasıyla 64. Hükümetten beklentilerini aktaran Özdemir, yatırımın önündeki en büyük engelin yüksek faiz oranları olduğunu,  varlığa dayalı finasman yöntemlerinin geliştirilmesinin büyüme için önemli olduğunu belirtti. Asgari ücretin 1300 TL olma konusunda yükün ağırlıklı olarak özel sektörde ve özellikle KOBİ’lerde olduğunu ifade eden Özdemir, 14 milyon çalışanın sadece yaklaşık 400 bininin kamuda çalıştığını, kalan kısmın ise KOBİ’ler çalıştığını söyledi. Asgari ücretin artışındaki ilave maliyetin devlet ve KOBİ’ler arasında adilce paylaşılması gerektiğini vurguladı. Özdemir, “Bu ilave maliyetin 456 TL olacağını, yılbaşında yapılacak muhtemel %10’luk zammı zaten işveren yükleneceği kabulüyle bir kenara bıraktığımızda yaklaşık artı 315TL’lik ilave kişi başı maliyet olacaktır. Bu ilave maliyetin devlet ve özel sektör arasında paylaşılması gerekmektedir” dedi.

Rusya ile yaşanan krizin derinleşmeyeceğini savunan Özdemir, iki ülke arasında vazgeçilmeyecek ekonomik çıkarların olduğunu vurgulayarak, Rusya’nın Ukrayna ve Kırım ilhakının ardından Suriye’de operasyonlar yapmasının bir macera olduğunu ve Avrupa ve dünyanın buna sessiz kaldığını ifade etti. Özdemir “Rusya’ya, Suriye’de ne aradığını soran olmadı’’ diye konuştu.

Başkan Yazgı “ Sameks Verileri Çok Önemli Bir Endeks

Programda söz alan Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, MÜSİAD’ın açıkladığı SAMEKS verilerinin çok önemli bir endeks olduğunu vurgulayarak, geleceği görebilme bakımından iş dünyasına önemli bir veri sunduğunu ifade etti. Yazgı, MÜSİAD’ın 64. Hükümetten beklentilerinin son derece isabetli tespitler olduğunu belirterek, varlığa dayalı finansman önerisinin ülke ekonomisi açısından belirleyici olacağını kaydetti.

Bileşik Endeks Arttı

2012 yılının Ekim ayında başladıkları veri toplama çalışmalarının, 2013 yılının Ocak ayında düzenli bir şekilde raporlara dökülerek raporlama çalışmalarının başladığını belirten MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Akif Demirbaş, SAMEKS verilerinin gelecek aylardaki ekonomik hareketler hakkında bilgi verdiğini ifade etti.

1100 iş yerinde tespit edilen havuz çalışmasında, 500 iş yerinin satın alma müdürleri ile yapılan veri çalışmasından akademisyenlerin de desteği ile bu bilgilere ulaşıp gelecek aylardaki karşılaşılacak sıkıntıları gördüklerini ifade eden Demirbaş, “Kasım ayında, Sanayi Endeksi bir önceki aya göre 1,6 puan artarak 55,3 değerine, Hizmet Endeksi de bir önceki aya göre 0,4 puan artış göstererek 50,9 değerine yükseldi. Kasım ayında Bileşik Endeks bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 52,2 puan olarak ölçüldü” diye konuştu.

 

03