Ortadoğu’ da Küresel İşgal ve Ümmetin Çıkış Yolu

Anadolu Gençlik Derneği Aksaray Şubesi ” Ortadoğu’ da Küresel İşgal ve Ümmetin Çıkış Yolu ” konulu panel düzenledi

Son zamanlarda Ortadoğu da Müslümanların içinde kaldığı işgal, zulüm, baskılar ve son olarak İsrail’ in Müslümanları Mescid-i Aksa’ dan alıkoyma çabaları üzerine yaşanan olaylar ve Ümmetin bu işgal, zulüm ve baskılardan kurtuluşu üzerine  Anadolu Gençlik Derneği Aksaray Şubesi Aksaray Kültür Merkezi’ndepanel düzenledi.

Düzenlenen panele konuşmacı olarak Mısır İhvan Milletvekili Muhammed İmaduddin, Tarihçi-yazar Ali Haydar Haksal, Gazeteci-yazar Abdulkadir Özkan katıldı. Oturum ’un başkanlığını da Saadet Partisi Av.Erdem Baysal yaptı.

Program ilk olarak Hafız Cengiz ÇEKİÇ Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı ve devamında sırasıyla söz konuşmacılara verildi.

İlk olarak konuşan Gazeteci-Yazar Abdülkadir Özkan;

Ortadoğu’daki Müslümanların zulüm altında olduğunu ve buna derhal müdahale edilmesi gerektiğini dile getiren Özkan “ Ortadoğu’yu anlamanın yolu Osmanlı’yı anlamaktır. Hilafet neden kaldırıldı?Avrupa’nın Osmanlı yıkıldıktan sonra Filistin bölgesine yavaş yavaş Yahudi nüfusunu arttırmaya gittiler 1958 yılında Yahudi nüfusu 55 bin iken, II. Dünya Savaşından sonra bu sayı 650 bin oldu, 1941 yılına gelindiğinde Birleşmiş Milletler(BM) Filistin’in Yahudiler ve Filistinliler arasında bölünmesine karar verdiler bunun hemen ardından İsrail devleti kuruldu. İsrail’i ilk olarak tanıyan ülkeler ABDve Rusya oldu.

Emperyalist güçler, İslam âleminde savaş bitsin istemiyorlar, bu konular herkes tarafından biliniyor sadece hafıza tazelemek amacı ile bunlara değindim. Küfür tek millettir. Onlara karşı tek yumruk olamıyoruz. 4,5 yılda milyonlarca Müslüman katlettiler, onlar birlik sağlayabildiklerine göre biz neden sağlayamıyoruz diye kendimizi sorguya çekmek lazım. Birileri diyor ki: Filistinliler topraklarını para ile sattı, hayır para ile satmadı zorbalık ile satın aldılar, uyguladıkları psikolojik baskıların haddi hesabı yok kısacası satmaya zorlandılar, Müslümanların elinde sadece Batı Şeria, Gazze şeridi ve Doğu Kudüs kaldı 9 milyona yakın Yahudi nüfusu var Müslümanlaroraya sıkıştırıldı ve hala baskı ve zulüm uyguluyorlar.

İsrail bu gücü nereden alıyor? Rahmetli Özal da bu konuyu sıkça gündemde tuttu. Yeterince okumuyoruz. Onlar çeşitli oluşumlar altında farklı farklı konseyler oluşturdular, bizim yapamamamızın nedeni birlik olamıyoruz. İsrail’e güç veren bizim dağınıklığımız, bunun sebebi haçlı ve Siyonist güçlerin emri altında oluşumuzdandır. Bizi demokrasi ile oyalıyorlar, Demokrasi Müslümanları uyutmak için bir hap. Allah bizi gafletten uyandırsın.” Şeklinde sözlerini tamamladı.

Daha sonra sözü alan Mısır İhvan Milletvekili Muhammed İmaduddin

“ Tarih şunu kesinlikle kaydetti, 840 tarihinden beri Suriye’den Mısır’a yönelik uluslararası bir gücün aldığı kararlar var, yani uluslararası gücün aldığı kararlar 840’a dayanıyor ve bu kararlar Suriye ve Mısır’a karşı alınan kararlardır” şeklinde konuştu konuşmasının devamında“1914 yılında yine bu uluslararası gücün Osmanlıya karşı yaptıklarını da ortaya koydu.

2014’te de Amerika’nın öncülüğünde bu Birleşmiş Milletler(BM) yine Türkiye ve İslam Ülkelerine karşı bir komplo içerisine girdi, işin acı tarafı da bu komplonun içinde; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gibi İslami ülkelerin de buna destek vermeleri ve bunların başında da Mısır’ı darbe ile ele geçiren Mısır’ın şu anki Firavunu Abdülfettah Sisi’dir.

“Arap Baharı”nın başarıya ulaşmaması için de elinden geleni yapan Amerika ve diğer Avrupa ülkeleridir. Bunu yapmalarının tek sebebi ise Türkiye’nin bölgede güçlü hale gelmesindiyedir.

Bu gün Mescid-i Aksa’ da olan olayların sebebi de kesinlikle ve kesinlikle idareci ve yöneticilerin Allah’ın yolunu kaybetmeleridir.Allah’ın yolu daimdir.

Biz Allah’ın yolu kaybolduğu için değil, biz o yolu kaybettiğimiz için bu gün bu haldeyiz.

Bu sıkıntılardan çıkmanın tek yolu, O kaybettiğimiz yola dönüş ile mümkün olacaktır. Allah’tan tek dileğin bizi o yola tekrar sevk etmesidir. ” Şeklinde sözlerini noktaladı.

Son olarak söz alan Edebiyatçı-Yazar Ali Haydar Haksal ise son günlerde Müslümanların ikinci Kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar ile ilgili konuştu “ Kudüs Müslümanların merkezidir, Kudüs’ü merkez alışımızın sebebi; bütün kavgaların, mücadelelerin, çekişmelerin bu merkez üzerinde olduğu ve yürüdüğüdür. Bütün kültürlere, din demiyorum. Son zamanlarda Hıristiyanlığa, Yahudiliğe ve diğer kültürlere Din denilmeye başlandı, bu da aslında 1960’lı yıllarda Vatikan’da yapılan toplantılarda, Dinler arası diyalog oluşturdular ve Müslümanlar katında Din olarak kabul edilmeyen kültürleri Müslümanlar katında Din olarak kabul edilmesini sağlamaya dönük bir çabaları oldu. Ve bu çabaları da bu güne kadar çok yoğun bir şekilde yaşadık.” Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kurban eti dağıtan gençleri 3. Katın balkonundan aşağı atıp üzerinden araba ile geçildiğine ve kadınların da pencereden bu olayları izleyip zılgıt çektiğine de değinen Haksal emperyalist güçlerin Müslümanlar üzerinde operasyon yaptığını da söyledi.

Panelin sonunda Soru-Cevap kısmına geçildi ve Anadolu Gençlik Derneği Aksaray Şube başkanı; Sait Çelebi kapanış konuşmasını yapması ile Panel sona erdi.

 Ömer YILDIRIM/aksarayhaber.net.tr

“Ortadoğu’-da-Küresel-İşgal-ve-Ümmetin-Çıkış-Yolu”-(2) “Ortadoğu’-da-Küresel-İşgal-ve-Ümmetin-Çıkış-Yolu”-(3)

Anahtar Kelimeler: , , ,