Parmak İzi Mucizesi

 

http://www.dreamstime.com/-image4403283

Parmakların son ekleminin ucundaki kıvrımlardan meydana gelen iz insanoğlunun her birine has bir özelliktedir. Bugün dünya üzerinde yaşayan ve daha önceki dönemde yaşamış olan insanlarda dahi parmak izleri farklıdır.

İlk insan Hz Âdem’den bugüne kadar yaşamış olan insanların hepsinin parmak izleri farklı yaratılmıştır. Hatta bir yapılan araştırmalarda bir insanın farklı parmaklardaki izlerin, aynı olduğuna dahi rastlanılmamıştır.

Parmak izi oluşmaya anne karnına bir ceninken başlar ve kalıcı bir hasar almadığı sürece ömür boyu da değişmez. Bu değişmeyen özelliği ve her bir kişide farklı olması önemli bir “kimlik kartı” olarak kullanılmasına sebeptir. Kimlik tespitinde en çok tercih edilen yöntemlerdendir.

İlk kullanılmaya başlandığı dönem 19. Yüzyılın sonlarına doğrudur. Fakat Kuran-ı Kerimde; Kıyamet Süresi 4. Ayette “Evet, bizim onun parmak uçlarını bile aynen eski haline getirmeye gücümüz yeter.” buyurmuştur. İnsanlar binlerce yıl sonra Kıyamet süresi 4. Ayetin verdiği manayı günümüzde yeni anlamışlar ve çok büyük araştırmalar yapmışlardır.

Günümüzde adli makamlarca çok tercih edilen kimlik tespit unsurudur. İlmi araştırmalar parmak izinin kimlik tespitinde kesin bir delil olduğu kanıtlamış ve adli vakalarda suçluların tespitinde kullanılmaktadır. Elektronik ortamda ise parmak izi en yüksek güvenlik kilidi olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Bunların en başında yüksek gizlilik gerektiren ve kıymetli eşyaların konulduğu kasalarda kullanılmaktadır.

Ülkemizde son zamanlarda yapılan teknolojik gelişmeler ışığında özellikle hastaların ilaçlarını alırken avuç içi tanıma sistemleri kullanılmaktadır. Bu sayede gereksiz ve sahte kimlikle ilaç alımı önlenmektedir. Tüm dünya, kişisel bilgisayarlar ve akıllı telefonlarda artık kilit olarak parmak izi teknolojisi kullanılmaktadır.

Parmak izi hukuken gerçek imza niteliğindedir. Okuma yazma bilmeyen imza atamayacak durumda olanlar ve yaşlılar için parmak izi alınarak imza gibi geçerli olmaktadır.

parmak_izi2

Anahtar Kelimeler: , , ,