Ramazan Kur’an Ve Oruç Ayıdır

ASÜ Rektör Yardımcısı ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol, “Bakara Suresi 185’inci ayette “Ramazan, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolu gösteren ve hak ile batılı birbirinden ayıran, Kur’an’ın kendinde indirildiği bir aydır”

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Yüce Allah’ın kullarına sunduğu fırsatlardan en büyüğü olan Ramazan ayına kavuşmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Ramazan Ayının Müslümanlar için çok önemli anlamlar ifade ettiğini belirten Rektör Şahin, “ASÜ ailesi başta olmak üzere tüm şehrimizin, ülkemizin ve İslam âleminin mübarek Ramazan’ını kutluyor; bu rahmet ayından en güzel şekilde istifade etmeyi Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Rektör Yardımcısı ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol ise Ramazan’ın Kur’an ayı olduğunu belirtti. Kur’an’ın bu ayda indirildiğini bizzat Kur’an’ın vurguladığını belirten Varol, “Bakara Suresi 185’inci ayette “Ramazan, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolu gösteren ve hak ile batılı birbirinden ayıran Kur’an’ın kendinde indirildiği bir aydır” buyrulmaktadır. Yine onun “Kadir Gecesi”nde indirildiği ve bu gecenin de Ramazan ayında olduğu belirtilir” dedi. Ramazan’ın aynı zamanda oruç ayı olduğunu, Bakara Suresi 185’inci ayetin devamında “İçinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir” denildiğini belirten Prof. Varol, “Ramazan Ayını önemli kılan bir diğer unsur ise, bin aydan daha hayırlı bir gece olan “Kadir Gecesi”nin bu ayda olmasıdır. Peygamber Efendimiz, Ramazan’ın son 10 gününe gizlenmiş olan Kadir Gecesi sebebiyle bu gecelere büyük ehemmiyet verir; bu geceyi kaçırmamak için elinden gelen gayreti gösterirdi. Müminler olarak bizlerin bu geceleri sadece o geceye has bir ibadetle, sadece bir geceymiş gibi davranarak değil, Ramazan’ın son 10 gününün her gecesini Kadir Gecesi bilerek ihya etmemiz gerektiğini bir kez daha ifade etmek yerinde olacaktır. Zira Peygamberimiz Ramazan’ın son 10 gününde, Mescid-i Nebevi’de itikâfa çekilir; namaz, dua, zikirden ibaret itikâf esnasında evine sadece zaruri ihtiyacı için gittiği nakledilmektedir” dedi.

Ramazan ayının gelmesinin Müslümanlarda farklı bir heyecan ve neşe oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol, sözlerini şöyle tamamladı: “Ramazan ayında yardımlaşma, dayanışma ve teslimiyetin oluşturduğu duygusal paylaşımlar artar.  Müslümanların yapacakları ibadetlerle ve hissedecekleri bu duygu ile Allah’ın rahmetine kavuşmanın coşkusunu en son noktasına kadar hissetmesi ve yaşaması gerekir. Bu ay Müslümanlar için yıllık bir fırsattır. Bu fırsata kavuşmuş olmak büyük bir nimet; değerlendirip sonunda affedilenlerden olmak ise büyük bir kazançtır. Ramazan-ı Şerif’in gerek bireysel gerekse toplumsal hayatımıza huzur, sükûn, barış ve bereket getirmesi niyazıyla…”

Anahtar Kelimeler: , , , ,