Rektör Acar “İslam, Dünya ‘ya Doğru Anlatılmalı”

Aksaray Üniversitesi Rektörü Sayın Mustafa Acar Kanada’da İslamofobi ‘yi anlattı.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Sayın Mustafa Acar üniversite rektörü olduğundan bu yana yurtdışına düzenlediği sayısızca seferlerin sonuncusu olan Kanada ‘da bir hafta kaldı. Ve yine her zaman ki düşüncesiyle insanlara nasıl faydalı olabilirim maksadıyla gittiği yerlerde insanların genelinin yanlış bildiği veya yanlış aktarıldığı düşünceleri bertaraf edip yerine gerçekleri anlatmayı gaye edinmiştir. Bunun için gittiği Kanada’ da şu anda dünyada en büyük sorunlardan birisi olan ve gittikçe büyümeye başlayan İslamofobi(İslam korkusu),ya da İslam’a yapılan bilinçsizce düşmanlığı anlattı. Bunun için seri konferanslar düzenleyen Rektör Acar, İslamofobi ‘nin nasıl istismar edildiğini ve bunu önlemek için nasıl bir yol izlenilmesi gerektiğini, kimler tarafından işlendiğini veya nasıl işletildiğini esrarengiz cinayetlere ve çığ gibi büyüyen terör eylemlerine, yapılan zulümlere değindi.

Rektör Acar ‘ın Kanada ‘da yaptığı seri konferansları yayınlayan kanal 68 Televizyonu ardından yaptığı “manşet” programında değerlendirdi. Rektörlük makamında gerçekleşen çekimde özellikle Ottowa ve Paris’ te yaşanan eylemlerin ardından ve dünyanın en önemli meselesi haline gelen ve üzerinde durulması gereken islamofobi’nin olduğunu belirtti. Konuşmasına devam eden ASÜ Rektörü Acar, şu anda İslam Dünyası’nda gerçekleşen ve Müslümanların uğradıkları zulümlerin, devam eden işgallerin ve islamofobi’yi bahane ederek dışarıdan yaşanılan olaylara müdahale etmek isteyen şer güçlerin dünyaya duyurulmasının gerektiğini ifade etti.

Batı da ve dünyanın pek çok bölgesinde özellikle  “Amerika ve Avrupa”da İslam korkusunun aşırı olduğunu belirtti. İslamın batıya yanlış anlatıldığını ifade eden Acar yurtdışında yaşayan Müslümanların çektiği sıkıntıları azınlıkların gördüğü haksızlıkların giderilmesi için bir önlem alınmasının gerektiğini vurguladı.

Son olarak bu gibi konferansların yapılması gerektiğini ve özellikle yurtdışında olmasını ifade eden Rektör Acar kendisine bunun için bir sürü ülkeden teklif geldiğini ve imkânları yettiğince bütün programlara katılacağını söyledi.