Acar İslamofobi Ve Anti-İslamizmi Anlattı

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, batının ve batı medyasının Müslümanlara karşı olan tutumunu TRT TÜRK televizyonun Canlı Gündem programına anlattı.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Mustafa Acar konuk olduğu TRT TÜRK televizyonun da islamofobi, İslam karşıtlığı, batının ve batı medyasının İslam âlemine bakış açısı ve tutumundan bahsetti. Müslümanlara olan düşmanlığın ve İslam karşıtı örgütlenmeler konusunda görüşlerini ifade eden Rektör Acar, İslam karşıtlığının İslam düşmanlığının dünyanın en önemli konularından biri olduğunu söyledi. Konuşmasına genel kavramlardan başlayan Rektör Acar özellikle bazı kavramların iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı. İslamofobi ve Anti- İslamizm kavramların üzerinde duran Acar bu kavramların birbirine yakın fakat birinin diğerinden daha fazla düşmanlık belirtisinin olduğunu belirtti. İslamofobi ‘nin İslam ‘a ve Müslümanlara yönelik bazı nedenlerden dolayı duyulan korku, uzak durma anlamına geldiğini söyledi. Anti- İslamizm ise İslam’a ve Müslümanlara bilinçli bir şekilde yaptığı düşmanlık olduğunu ve bunun giderek büyüdüğünü ifade etti.

İslam’a karşı olan korkunun İslamı bilmemekten geldiğini söyleyen Acar İslam’a karşı oluşan negatif duyguların çevrelerinden, ailelerinden edindikleri izlenimle olduğunu batıda bulunan insanların İslam aleyhine bir takım bilgiler verildiğini ve bunun sonucunda bu İslam korkusunun çıktığını belirtti. Fakat Anti- İslamizm yani İslam’a olan düşmanlığın, bilinçli ve organizeli bir şekilde yapıldığını ve bu kavramın çok önemli olduğunu ve üzerinde durulması gerektiğini vurguladı. İslam ‘ın terör ile aynı seviye getirilmeye çalışıldığını anlatan Rektör Acar dünyada terör saldırılarının İslam ile özdeşleştirildiğini ve bunun aslında hedef saptırma olarak yorumlanabileceğini belirtti.

Acar dünyada yapılan saldırılarda eylemi yapanlar Hıristiyan olunca “Hıristiyan Terörist “ denilmiyor, söz konusu Müslüman olunca hemen terör damgasının vurulduğunu söyledi. Bundan 10 yıl önce Amerika’da Oklahoma bombalaması olduğunu ve bunu iyi eğitim görmüş bir Amerikalı hristiyanın yaptığını 350 civarında insanın öldüğünü ve buna hiç kimsenin ‘Hıristiyan Terörist “ demedi.

Son olarak; Charlie Hebdo olayına değindi. Olay ile ilgili şaibeli durumlar olduğunu ve yine İslam düşmanlığının körüklemek için kurulan bir tezgâh olduğunu söyledi.