Rölyef Çalışmaları ile Aksaray’ın Kültür Haritası

Aksaray Belediyesi sanayi altgeçit köprüsünün duvarlarına şehrin simgeleri olan ve aralarında Eğri Minare, Somuncu Baba, Vilayet Konağı, Ulu Cami, Hasan Dağı, 2. Kılıçaslan, Azmi Milli ve Yunus Emre olan rölyef çalışması başlattı. Belediye yetkilileri bu çalışmaların amacının şehrin kültürel mirasını tanıtmak ve her zaman canlı tutmak için yapıldığını dile getirdiler.

Aksaray belediyesi sanayi altgeçit köprüsünün duvarlarını, şehrin simgelerinden olan Eğri Minare, Somuncu Baba, Vilayet Konağı, Ulu Cami, Hasan Dağı, 2. Kılıçaslan, Azmi Milli ve Yunus Emre’nin rölyef çalışmaları ve dekoratif kabartmalarıyla süsleyerek ışıklandırdı.

Her gün binlerce aracın geçtiği sanayi köprüsünün alt zemini ve duvarlarında çalışma başlatan Aksaray belediyesi köprüyü şehrin simgelerinden oluşan rölyeflerle süslerken bir yandan da mini dinlenme alanları oluşturuyor. Aksaray’ın zengin kültürünü tema alan rölyef çalışmaları vatandaşlar tarafından da takdirle karşılandı.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: ‘‘Tarihi ve kültürel mirasımızın tanıtılması kapsamında Sanayi köprüsü alt geçit duvarlarına Eğri Minare, Somuncu Baba, Vilayet Konağı, Ulu Cami, Hasan Dağı, 2. Kılıçaslan, Azmi Milli, Yunus Emre rölyeflerinden oluşan toplamda 8 adet çalışmayı ışıklandırmalarıyla birlikte şehrimize kazandırdık. Binlerce insanın seyir güzergâhı üzerinde bulunan sanayi köprüsünün zemininde yapacağımız yeşillendirme çalışmalarıyla birlikte şehrimize yakışır, bizim binlerce yıllık tarihimizi kültürümüzü yansıtır bir hale gelecektir. Bu alanda yaptığımız Rölyef, dekoratif kabartma ve ışıklandırma çalışmalarıyla Aksaray’ın zengin geçmişine ışık tutan bir kültür haritası oluşturuyoruz’’ şeklinde konuştu.

Rölyef Çalışmaları ile Aksaray’ın Kültür Haritası (1) Rölyef Çalışmaları ile Aksaray’ın Kültür Haritası (2) Rölyef Çalışmaları ile Aksaray’ın Kültür Haritası (3) Rölyef Çalışmaları ile Aksaray’ın Kültür Haritası (5) Rölyef Çalışmaları ile Aksaray’ın Kültür Haritası (6)