Şahin’den Kurban Bayramına Yönelik Açıklamalar

Aksaray İl Müftü yardımcısı İsmail Şahin, yaklaşan Kurban Bayramının önemi hakkında sitemize açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada Kurban Bayramının Yüce dinimizde iki bayramdan biri olduğunu ifade eden Şahin, açıklamalarına şöyle devam etti:

”Peygamberimiz (sav), Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde oradaki insanların iki bayramı olduğunu gördü ve ” Allahü teala bu iki bayram yerine daha kutsal iki bayramı armağan etti. Bunlardan birisi Ramazan bayramı, ikincisi ise Kurban bayramıdır.” buyurdu. İşte Ramazan bayramı malum olduğu üzere oruçtan sonra Müslümanların kutladığı mübarek bir bayramdır. İkincisi ise Hac ibadetinin bizatihi yapıldığı aylara denk gelen Kurban bayramıdır.

Kurban bayramında nisab miktarı dediğimiz, yani kısaca borcundan ve asli ihtiyaçlarından fazla, 88.18 gram altını olan bir Müslümana, kadın olsun erkek olsun, Kurban bayramında kurban kesmesi vaciptir. Kurban ortaklık şeklinde de kesilebilir, yani iki yaşını bitirmiş bir büyükbaş hayvana 7 kişi bir araya gelerek ortak kesilebildiği gibi, bir koyunu tek başına bir Müslüman kurban olarak kesebilir. Burada asıl önemli olan şey, kurbanın sadece ve sadece Allah rızası için kesilmesidir. Ayet-i kerimede de ifade ediliyor ” Kestiğiniz kurbanların ne etleri ne de kanları Allah’ a ulaşmaz. Ancak Allah’ a ulaşacak olan sizin takvanızdır.”

Dolayısıyla kurban keserken, özellikle ortaklı keserken ortakların amacı et yemek değil, sadece Allah rızasına özen göstermek olmalıdır. Tabi eftal olarak, kurban kesen kardeşlerimiz bu kurbanlarını üçe taksim edip, bir kısmını kendi ailesiyle yemeleri, bir kısmını komşulara ikram etmeleri ve bir kısmını da ihtiyaç sahiplerine dağıtmaları uygun olur.

  Ayrıca son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığımızın organizesinde Diyanet Vakfıyla beraber gerçekleştirdiği vekaleten kurban kesme söz konusu. Bu da hem ülkemizde hem de yurt dışında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere vekaletler alınarak kurbanlar kesilmektedir.

  Öte yandan Kurbanın sosyal bakımdan çok büyük önemi ve ehemmiyeti vardır. Yıl boyu et nimetinden istifade edemeyen bir çok insan, bir çok muhtaç bu bayram vesilesiyle bu ayda kurban etinden istifade etmektedir. Dolayısıyla sosyal bir dayanışma gerçekleştirilmiş olmaktadır. Bu vesileyle insanlar birbirini ziyaret etmekte ve birbirileriyle görüşmektedir ve böylece sosyal bir dayanışma meydana gelmektedir. Tabi bunun kıymetini değerlendirmek lazım. Daha öncede belirttiğimiz gibi Kurbanı Allah rızası için kesmeye özen göstermek lazım.

  Son olarak bu vesileyle Aksaray’da ki ve Yurtdışındaki bütün Müslüman kardeşlerimizin, Kurban bayramını can-ı gönülden tebrik ediyoruz. Allah yapmış oldukları ibadetleri dergah-ı izzetinde kabul eylesin. Hayırlı, uğurlu bayramlar nasip eylesin.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Yavuz BİLGİÇ