Sel ve Toprak Kaymalarına İstinat Duvarlı Önlem

Aksaray Belediyesi, aşırı yağışa bağlı olarak yaşanabilecek sel ve toprak kaymalarında insanları mal ve can kaybını önlemek adına istinat duvarlı önlem almaya başladı. İlk aşamada Kurtuluş ve Laleli Mahallelerin eğimli ve tehlike oluşturabilecek bölgeler tespit edildi, ardından bu bölgelere Aksaray Belediyesi Fen İşleri tarafından istinat duvarları yapılmaya başlandı.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, istinat duvarı tamamlanan ve yer yer yapılması planlan Kurtuluş ve Laleli Mahallerinde inceleme başlattı.  İlk olarak Kurtuluş Laleli bağlantı yol hattında yol genişletme çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Yazgı, yapımı tamamlanan istinat duvarının son halini kontrol etti.

Başkan Yazgı, çalışma bölgesinde yaptığı açıklamada Kurtuluş Laleli yol hattında daha önce başlatılan genişletme ve kaldırım çalışması olduğunu belirtti. Başkan Yazgı, “Bu bölgede yol genişletme çalışmamız devam ediyor. Alt yapıda biraz eksikliklerimiz vardı, bu çalışmalarımızı tamamladık.  Bu çalışmamızı yürütürken evlerin önlerine de istinat duvarları yapılacak. İlk olarak 167 Bin liralık ihaleye çıkmıştık. O tamamlandı. İkinci bir ihalemiz ise 376 Bin liralık. Bugün başlıyor ve inşallah 12’nci ilk haftasında tamamlanacak. Ayrıca kanalizasyon için ek bir maliyetimiz olacak. İstinat duvarı bittikten sonra kaldırım çalışması, kaldırımdan sonrada asfalt çalışmasını başlatacağız” diye konuştu.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketi sonrası Laleli Mahallesinde, tedbir amaçlı olarak istinat duvarları yapılması düşünülen bölgelerde incelemesini sürdüren Başkan Yazgı, “Bu mahallemizde eğimi fazla olan bazı bölgelerinde istinat duvarı var. Ama bu sel felaketinden sonra bazı duvarlarda yer yer çatlamalar meydana geldi. Yaptığımız ihaleyi burayı kapsar şekilde dizayn ederek bu istinat duvarlarının kapsamını genişleteceğiz. Toprak kayması ve sel’in getirdiği yağış sularını hapsederek güvenli bir şekilde tahliyesini yapacağız. Buradaki evleri korumuş olacağız. Böylelikle bu mahallemizde de can ve mal kayıplarının yanı sıra maddi hasarın önüne geçmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????