Soba Kullananlar Dikkat!

Uzmanlar, soğuk havalarda evlerde yakılan sobaların sebep olduğu ölüm riskinin, yangınlardan daha fazla olduğunu belirtti.

Yapılan tüm uyarılara rağmen  her sene hidrokarbon içeren fosil yakıtların ’kömür, petrol, doğalgaz’ bilinçsizce yakılmasından dolayı zehirlenmelere bağlı ölümlerin önüne geçilemediğini hatırlatan yetkililer, havaların soğuması ve özellikle lodosun etkili olduğu zamanlarda vatandaşlardan soba zehirlenmelerine karşı dikkatli  olmalarını istediler.

Lodos Zehirlenme Riskini Artırıyor

Sıcak bir rüzgar türü olan lodos, dış ortam sıcaklığını yükselttiği için yalnız sobayı boğmakla kalmıyor aynı zamanda bacanın çekiş gücünü de büyük oranda azaltıyor. Soba zehirlenmeleriyle ilgili önemli bir detayında bacadan çıkan dumanın ters yönden gelen lodos rüzgarının etkisiyle dışarıya çıkamayarak içeriye geri dönmesi sonucu yaşanan karbonmonoksit zehirlenmeleri. Uzmanlar, vatandaşların bacalarına rüzgar koruyucusu yerleştirerek önlem almalarını tavsiye etti.

Bacaları Yılda En Az Bir Kez Temizletin 

Baca tıkanmalarının da zehirlenmelerde büyük etkisi olduğunu ifade eden uzmanlar, vatandaşların yılda en az bir kez bacalarını temizletmeleri gerektiğini dile getirerek uyarıda bulundular.

Katalitik Soba ve Şofbenin Yeri Önemli

Katalitik sobaların oksijeni tükettiği için küçük odalarda ya da yatak odalarında kullanılmasının tehlikesini dile getiren ve zaman zaman ölümlere sebep olduğunun altını çizen uzmanlar, şofbenlerin kesinlikle banyoda bulundurulmaması gerektiğini ve kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti.