Şubat Ayı Şehadet Zamanı

Şubat ayı şehadet ayıdır. Şubat ayı tevhit bilincini idrak etmiş önderlerin ve neferlerin Rableriyle vuslat ayıdır. Şubat ayı şu kokuşmuş zamana yegane kurtuluşu yeniden gösterme ayıdır. Şubat ayı değişmeyen hakikati gelecek tüm zamanlara ve mekanlara haykırmanın ayıdır.

Zalimlerin ve firavunların zulmü son haddine ulaşsa bile, bunun Firdevs cennetleri için bir vesile olduğuna inanan muvahhitlerin dik duruşlarına tüm dünyayı şahit tuttukları anın adıdır şehadet.

Aslında şehadette diğer ibadetler gibi anlatılmaktan ziyade yaşanacak en güzel an, varılacak en yüce mertebe, dünya ve ahirette kazanılacak en büyük şereftir. Şehadeti anlatabilmek ebetteki haddimiz değildir, o halde biz şehadeti şehitlerden ve önderlerin sözlerinden idrak etmeye çalışalım.

Kutlu davanın nadide neferleri, önderleri şehit olmadan önce şehadet hakkında ki sözleri;

Şehid Malik El Şahbaz(Malcolm X) ;Zaman şehitlik zamanıdır ve ben bir şehit olacaksam, bu kardeşlik uğruna olacaktır. Bu ülkeyi kurtaracak tek şey budur.” (Şehadetinden iki gün önce)

Şehid Hasan El Benna ; ”…Bir damla kan, henüz Müslümanlar için çok değerli bir şeydir. Bir damla kan değerli bir şey olarak görüldüğü sürece de onlar hiçbir şeye kavuşamazlar. Çünkü izzetin ve özgürlüğün değeri, yalnızca bir damla kandır. Kuran’ın da söylediği budur, Rasulullah (s.a.v)’ın yaşayışı da, ashabının yaşayışı da buna delildir.”

Şehid Seyyid Kutup ; “Ya dünyayı kuşatacak zafer! Ya da Allah’a sunulacak şehadet.”  “Bu yol zor bir yol; güller ve çiçeklerle döşeli bir yol değil… Dikenlerle bezeli kanlarla süslenmiş bir yoldur.”

Şehid Rehber ; “Şehadet aşktır, şehid ise âşıktır.” “Şehidler ve zindandaki Yusufîler bir elmanın iki parçası gibidirler; aynı tadı, aynı kokuyu ve aynı rengi taşırlar.” “Bu dava çok büyüktür, bu yüzden en iyilerimizi feda etmek gerekir.”

Şehid Abdullah Azzam; “İslâm davasını muzaffer kılacak şey; Allah için akıtılan kanlar, kurban edilen canlar, bu uğurda verilen şehidler ve kalan sakatlar olacaktır. İnsanlar, Allah için kurban edilen canlardan etkilenmektedir. İçerisinde laf oyunlarının ve hilelerin olduğu felsefelerden değil.”

Şeyh Ahmed Yasin ; “Bizden, teslim olmamızı ve beyaz bayrak dikmemizi beklemeyin!
Çünkü biz, bunu yapsak da öleceğimizi biliyoruz. Bırakın savaşçı onuruyla ölelim!..”

Şehitlerimizin bu sözlerinden de şehadetin ne kadar yüce bir mertebe olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Gerçek bu iken bu günümüzde sertifika dağıtıyormuş gibi her hayatını kaybedene şehid denildiğini görmekteyiz. Bu elbette bu kadar kolay ve ucuz olmamalı, sıradanlaştırılmamalıdır. Nasıl ki her ibadetin bir şartı varsa şehadetinde şartları vardır. Evet, namaz gibi, oruç gibi şehadetinde şartları vardır. Niyet Allah’ın rızası olacak, hedef hakkın hakimiyeti olacak, kişi Allah’ın dininin yaşanacağı bir düzenin kurulması için gayret yolunda olacak. Yani cihad yolunda olacak ki sonu şehadet olsun.

Rabbim bizleri Kur’an’ı hakim kılma amacıyla cihad yolunda mücadele veren, bu yolda fedakarlık yapan ve sonunda şehadeti tadan muvahhitlerden eylesin. (amin)

Mustafa BİLGİÇ