Temel Afet Ve Farkındalık Eğitimi

Büyük kazaların önlenmesi ve etkilerin azaltılması hakkında yönetmelik kapsamında Afet ve Acil Durumlara karşı farkındalık eğitimlerinin yapıldığı illerden biriside Aksaray oldu.

Aksaray’da Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) tarafından özel firmalara yönelik İş Güvenliği Kanunu kapsamında zorunlu olan “Temel Afet ve Farkındalık Eğitim “ verildi.

AFAD, Teknolojik Afetler, Risk Azaltma çalışmaları kapsamında Büyük Endüstriyel Kaza riskleri başta olmak üzere tehlikeli madde taşımacılığı kazaları, radyolojik ve nükleer kazalar, biyolojik olaylar, kritik altyapıların korunması konularında çalışmalar yapıyor. Özel şirketleri ve özellikle fabrikaları talep üzerine tek tek gezen AFAD ekipleri, fabrikalarda çalışan işçilere temel afet bilinci, hafif arama kurtarma, yangın önleme söndürme kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer silahlar, bina tehliyesi hakkında geniş kapsamlı eğitimler veriliyor.

AFAD Müdürlüğünce görevlendirilen 4 kişilik uzmanlar tarafından uygulamalı ve teorik olarak eğitim Aksaray ‘daki tüm fabrika ve iş yerlerine uygulandı. Eğitim sonunda eğitime katılan personellere kurs katılım belgesi düzenlenerek verildi. Kursa katılan işçiler ve yetkililer AFAD ekiplerine teşekkür etti.

Anahtar Kelimeler: , ,