Toplu Taşımada Fiyat Düzenlemesi Yapıldı

 

Aksaray’da toplu taşıma ücretlerinde yeni fiyat düzenlemesi yapıldı.

Aksaray’da toplu taşıma ücretlerine uzun bir aradan sonra yeniden düzenleme yapıldı. Çok uzun yıllar boyunca küçük rötuşlar dışında dokunulmayan toplu taşıma sistemi Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ve ekibinin göreve gelmesiyle birlikte baştan aşağı yenilenmişti. Bu süreçte duraklar ve otobüsler yenilendi kapasiteleri artırıldı, güzergâhlar çeşitlendirildi ve sefer sayıları da artırılmıştı. Bunun yanı sıra şoförlere eğitimler düzenlenerek farkındalık ve iletişim eğitimleri verilmişti. Aksaray’da toplu ulaşımda büyük bir dönüşüm yaşanırken beklenen fiyat ayarlaması da geldi.

Esnaflar uzun yıllar zam alamadıklarını belirtirken yetkiler ise şu ifadeleri kullandı. “En son tam bilete 3 yıl, indirimli bilete ise 5 yıl önce artış yapıldığını, geçen zaman içerisinde enflasyon rakamlarının değiştiğini, akaryakıtın zamlandığını yedek parça fiyatlarının değiştiğini ve en önemlisi de yeni otobüslerin alındığını ifade ederek, toplu taşıma fiyatlarında il sıralamasında çok gerilerdeyiz ve en ucuz taşıma yapan illerden biriyiz. Bizim kadar modern bir sistemde bizden daha pahalı olan birçok il var.” dediler. Daha yüksek bir zam beklediklerini ifade eden halk otobüsü esnafı ise “3 yıldır tam bilete 5 yıldır indirimli bilete zam yapılmadı ama bu süreçte akaryakıt zamlandı, yedek parça fiyatları değişime uğradı ve tüm diğer kalemlerinde belirgin artışlar oldu. Tüm bu giderlere ek olarak Belediye bizlere yeni ve modern toplu taşıma araçları aldırdı. Fiyatlarda düzenleme yapılması zaten zorunlu hale gelmişti.” dedi.

Yapılan düzenlemenin ardından yeni tarifeye göre 1,5 TL olan tam bilet 1,85 TL, 5 yıldır fiyatı arttırılmayan ve 1 TL olan indirimli bilet 1,30 TL,  2 TL olan tek kullanımlık bilet ise 2,25 TL olarak belirlenirken. Aktarma fiyatlarında ise herhangi bir artış olmayarak Tam aktarma 0,75 İndirimli aktarma ise 0,50 kuruşta kaldı.

Toplu Taşımada Fiyat Düzenlemesi Yapıldı (2)