Türkiye’ de İlk Defa Sultanhanı’ nda Açılacak

Tarihi halıların restorasyonunda Dünyanın en önemli merkezlerinden olan Aksaray’ a bağlı Sultanhanı Beldesinde Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü açılacak.

Türkiye’ de bir ilk olacak Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü 2015 yılında Aksaray Üniversitesine bağlı olarak Sultanhanı beldesinde akademik olarak açılış yapacak. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak, beldenin Dünyada halı tamir merkezlerinden biri olduğunu ve bir çok değerli halının Sultanhanı’nda ki atölyelerde tamir edildiğini söyleyerek açıklamalarına şöyle devam etti;

Halı restorasyonu üzerine Türkiye’ de bir bölüm bulunmuyor.Türkiye’de halı restorasyonunda Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu adı altında ilk bölüm Aksaray Üniversitesi bünyesinde Sultanhanı’nda açılacak ve 2015 yılında ilk öğrencilerini alacak. Planlarımız doğrultusunda binanın restorasyonu için kaynak arayışımız devam ediyor. 5 aylık bir süreçte binayı tamamlayıp üniversiteye teslim edeceğiz. Bu bölümde öğrenim görecek olan öğrenciler Sultanhanı’nda ki atölyelerde staj imkanı bulacak.” dedi.