Uluslar Arası Öğrenci Ülke Çeşitliliği Arttırılacak

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Dış ilişkiler Koordinatörlüğü’nü ziyaret etti. Kurumların yöneticileriyle görüşen Rektör Şahin, uluslar arası öğrenci konusunda hem nicelik, hemde nitelik açısından büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Uluslar arası öğrenci sayısının arttığını ve önümüzdeki dönemlerde bu artışın devam edeceğini kaydeden ASÜ Rektörü, “gelen öğrencilerin dil eğitiminin seviyesi, burada kaldıkları yerlerin yeterliliği gibi detaylar önem arz ediyor. 5 yıl sonra 3-4 bin öğrencimiz olabilir ama bunların eğitim seviyelerinin de üst düzeye çıkartılması gerekiyor. Yani nicelik açısından büyürken, nitelik açısından da büyümemiz gerekiyor. Yaşadığımız süreci, kurum yöneticilerimizle birlikte istişare etmek ve geleceği dönük planlamalar yapmak için bu gibi toplantılar düzenliyoruz” dedi. Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ömer köse ise, Rektör Şahin’e ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, kalite başta olmak üzere ülke çeşitliliğini arttırmak için çalışmalar yaptıklarını, uluslar arası öğrenci kontejanlarını kaliteye oranlı şekilde arttırmayı planladıklarını kaydetti. ASÜ’ de şu anda 30 farklı ülkeden 700 uluslar arası öğrenci bulunuyor.

Rektör Şahin daha sonra ASÜ dış ilişkiler Koordinatörlüğü’nü ziyaret etti ve kurum yöneticileriyle istişarelerde bulundu.

2