Ümmet’in Rabia Günü

Bundan tam bir yıl önce yani 14 Ağustos 2013 günü, Mısır da halkın seçimiyle Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ‘yi deviren askeri cuntaya karşı, Ülkenin dört bir tarafından meşru ve barışçıl protestolar, yürüyüşler ve mitingler düzenlenmişti. Bu protestoların en büyüğü de milyonların katıldığı Rabiatül Adeviyye Meydanında gerçekleşmişti.

Halkın meşru protestolarını, zalim Sisi’nin emriyle Helikopter destekli, tanklar ve ağır silahlarla müdahale eden askeri cunta, kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk, bebek demeden iki bin’den fazla kişiyi şehid edip, yaklaşık yedi bin kişiyi de yaraladılar. Bu katliamlar yapılırken Dünya’nın muhtelif Ülkelerinde yayın yapan onlarca televizyon kanalı canlı yayın yapıyordu.

Dünya kamuoyunun gözleri önünde Zalim askeri cunta Şehid ettikleri Müslümanların cesetlerini yaktılar, Şehidlerin naaşları ve yaralıların vücutları üzerinden tanklar geçirdiler, Rabia camisini içindeki kutsal kitaplarla beraber yaktılar. Askeri cuntanın Rabiatül Adeviyye Meydanında bir günde şehid ettiği Müslümanların sayısı, Terör devleti İsrail’in yaklaşık bir aydır Gazze de şehid ettiği Müslümanların sayısından daha fazladır. Kısacası korkunç katliamlar gerçekleştirdiler, Öyle ki Krallar döneminde bölgeyi işgal eden İngiliz ordusunu ve 1967 savaşında Sina’yı işgal eden İsrail ordusunu bile geride bıraktılar.

Rabiatül Adeviyye Meydanı Zalim Sisi ve Mısır askeri cunta’nın alnında kara bir leke olmuştur. Rabiatül Adeviyye Meydanı Zalim Sisi’nin şahsında Dünya Müstekbirlerine karşı kıyam eden mazlumların buluşma noktası olmuştur. Rabiatül Adeviyye Meydanı Müslümanların canlarını canan (Dava)’larının uğruna nasılda seve seve verdiğine şahid olmuştur. Rabiatül Adeviyye Meydanı Mısır direnişinin sembol ismi Şehide Esma Biltaci’nin Şehid olduğu mekân olmuştur. Ve Rabiatül Adeviyye Meydanı RABİA işaretiyle Ümmetin parolası olmuştur.

Bu meydanda Ümmetin izzetini yüceltmek için Şehid olan yiğitleri unutmama adına, Zalimlere karşı tek vücud ve yek yürek olma adına 14 Ağustos günü ‘’DÜNYA RABİA GÜNÜ’’ ilan edildi.

Biz Müslümanlar bu önemli günlerimize sahip çıkmalıyız. Bu ve benzeri günlerimizde basın açıklamaları, fotoğraf sergileri yapmalıyız. Ayrıca seminerler, paneller ve mitingler düzenlemeliyiz. İmkânımız yoksa hangi STK bu organizasyonları düzenliyorsa desteklemeliyiz. Davet beklemeden katılmalıyız.

Ümmete mal olan “Dünya Rabia Günü” münasebetiyle İslam ülkerinde, özellikle Türkiye’de birçok etkinlik yapıldı. Dünya genelinde en manidarı Dünya İslam Âlimler Bilrliği Başkanı Yusuf El-Kardavi’nin “bu günde Bütün Müslümanlar meydanlara inmeli” mesajıydı. Ülkemizde ise bu kapsamda 14 Ağustosta İstanbul Taksim Metro İstasyonunda fotoğraf sergisi açılmış, Kapadokya da sıcak hava balonları RABİA pankartlarıyla havalanmıştır. Uluslar arası Rabia platformu öncülüğünde Türkiye’nin 81 ilinde birçok STK’nın desteği ile yürüyüş ve basın açıklaması yapılmıştır. Aksarayımızda da Memur-Sen ve Genç Memur-Sen öncülüğünde bir basın açıklaması ile “Dünya Rabia Günü’ne” dikkat çekilmiştir.

Artık RABİA sadece mısır için değil bütün Müslümanlar için bir evrensel harekete dönüşmüştür.

İhlâs ve kardeşlik temennisi ile…

Abdullah KADIOĞLU