Üniversite Adayları’na Önemli Uyarılar!

15 Mart Pazar günü yapılacak olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) hakkında uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

15.03.2015 Pazar günü yapılacak olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) hakkında uzmanlardan önemli uyarılar: soruları tam okumadan cevaplamayın, olumlu ve altı çizili sözcüklere azami derecede dikkat edin. Sınav sonrası öğrencilerin en çok şikâyet ettiği ve hataya düştüğü konuların başında, soruyu tam okumamak ve olumsuz soru köklerinin olumlu gibi düşünülerek cevap verildiği için yapıldığını ifade eden uzmanlar, öğrencileri bu hususta dikkatli davranmaları konusunda uyardı.

ÖSYM’nin sitesinden açıkladığı verilere göre, YGS ve Sınavsız Geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvuru yaptı. Başvuranların 908 bin 65’ini lise son sınıf öğrencileri, 407 bin 825’ini geçen yıl liseden mezun olanlar, 810 bin 791’ini ise daha önceki yıllarda liseyi bitirenler oluşturuyor.

Hayallerindeki Üniversitelere yerleşmek için Pazar günü saat 10.00’da başlayacak sınavda öğrencilere sorulacak dersler ve soru adetleri şu şekilde:

Türkçe 40, Tarih 15, Coğrafya 12, Felsefe 8, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5, Temel Matematik 40, Fizik 14, Kimya 13, Biyoloji 13. Toplamda 160 sorunun sorulacağı öğrencilere verilen süre ise 160 dakika.

Son hazırlıklarını yapan ve heyecanlı bir bekleyişe giren adayların son güne kadar test çözmelerinde bir sakınca görmeyen uzmanların uyarıları şu şekilde:

-Konu tekrarlarınızı son güne kadar yapabilirsiniz.

-Olumsuz soru köklerine özellikle ama özellikle dikkat edin.

-Soru köklerine dikkat edin, altı çizili sözcükleri yanlış okumamak için dikkatli okuyun.

-Sınava gireceğiniz okulu ve hatta sınıfı sınav öncesinde mutlaka görün.

-Sınavdan bir gün önce konuyu anlamaya çalışmak size bir fayda sağlamayacaktır. Sizi strese sokup, bildiklerinizi de unutturabilir. Sınav öncesi istirahat etmek sizin için daha yararlı olacaktır.

-Sınavda istenilen belgeleri eksiksiz olarak hazırlayın. Hepsini görebileceğiniz bir yere koyun.