Üreticilere Hükümetten Finansal Destek Müjdesi

Halkın çoğunluğunun tarım ve hayvancılıkla uğraştığı Aksaray’a bu yıl yaklaşık olarak 10 milyon TL küçükbaş hayvan desteklemesi ödenecek.

Son zamanlarda Aksaray’da giderek artan hayvancılık sektörü bu yıl hükümetin parasal desteğiyle birlikte gelişim ve büyüme sağlayacak.  Tarım ve hayvancılık kenti olan Aksaray’da her geçen yıl hayvan sayısının arttığını ifade eden Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk,2006 yılından beri destekleme kapsamında olan küçükbaş hayvancılığının her geçen yıl artış sağladığını kaydetti.

Hükümetin desteklemesi ile birlikte gelişim ve büyüme sağlandığını belirten Başkan Aktürk,

“Küçükbaş hayvancılık 2006 yılından beri destekleme kapsamında. Hükümetinizin küçükbaş hayvancılığı destekleme kapsamına alması, küpeleme güncellemesinin yapılması hayvancılığın bir dalı olarak kabul edilmesi ile birlikte ilimizde ve ülkemizde hem hayvan desteklerinin miktarları hem de hayvan sayıları artmaya başladı. Biz geçen sene üreticilerimize 8 milyon civarında sadece anaç koyun keçi desteklemesi verdik. 1 milyon lira civarında da ıslah hayvan desteklemesi toplam 11 milyon liraya ulaştı bu desteklemeler elbette yine devam ediyor. İlimizde hayvan sayısı her yıl olduğu gibi bu yılda yüzde 20 ile 25 civarında artış gösterdi. Bu sene 450 bin civarında anaç hayvanın destekleme alacağını tahmin ediyoruz bununda rakamı yaklaşık 10 milyon tl” dedi.

Hükümetin tarım ve hayvancılığın her noktasında çok önemli desteklemeler verdiğini dile getiren başkan Aktürk,” 2002 yılında 830 milyon lira olan tarım ve hayvancılık desteklemesi 2015 yılında 9,5 milyar liraya ulaştı. Koyuna, sığıra, süte, yem bitkilerine, tarım ve hayvancılık alanında aklınıza ne geliyorsa hepsine çok önemli desteklemeler var. İstikrarlı bir tarım ve hayvancılık politikası ile üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.