Yarın İlk ders zili çalacak

 

Tatilin sona ermesiyle birlikte, 2014-2015 eğitim öğretim yılında okul öncesinde 1 milyon 65 bin, ilkokulda 5 milyon 645 bin, ortaokulda 5 milyon 90 bin, lise ve meslek lisesinde 4 milyon 600 bin olmak üzere toplam 16 milyon 400 bin öğrenci ders başı yapacak. İlkokul 1. sınıfa 1 milyon 290 bin 770 öğrencinin başlaması bekleniyor. Yeni eğitim öğretim döneminde mevcut 873 bin 747 öğretmene ilave olarak geçtiğimiz günlerde kabul edilen torba yasayla birlikte 40 bin öğretmen atanacak.

Öğrenci ve öğretmenleri 2014-2015 eğitim öğretim yılında neler bekliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni eğitim ve öğretim yılında ilk defa uygulamaya koyacağı çalışmalar yapacak. MEB, daha fazla sayıda çocuğun okul öncesi eğitimden faydalanabilmesi için 2014-2015 eğitim ve öğretim yılından itibaren tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ikili eğitim uygulaması yapılmasına karar verdi. Öte yandan okul öncesi eğitim kurumlarında sınıflardaki mevcut öğrenci sayısı 10’un altına düşmesi durumunda kapatılmayacak, diğer gruplara aktarılması sağlanacak.

Performans görevleri

Öğretim programlarındaki kazanımların öğrenciler tarafından daha iyi kazanılmasını sağlamak amacıyla uygulamaya konulan performans görevlerinin, evde veliler tarafından yapılması şeklinde yanlış uygulamaların olduğu tespit edildi. Bu nedenle mevzuat çalışmalarında, öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde “performans görevi puanı” yerine “ders etkinliklerine katılım puanı” getirildi. Öğrencilerin performanslarını değerlendirmeye yönelik çalışmalar için puan verilecek.

Özelden resmi liselere geçiş olanağı sağlandı

Özel liselerde öğrenim gören ve değişik sebeplere bağlı olarak okullarından ayrılmak zorunda kalan öğrencilerin mağduriyetlerini gidermek için taban puan korunarak kontenjan şartına bakılmadan resmi liselere nakil ve geçişlerine imkan tanındı. Anadolu sağlık meslek liseleri hariç olmak üzere özel liselerden resmi liselere nakil ve geçişler, 30 Eylül 2014 tarihine kadar yapılabilecek.

Haftalık ders saatlerinde değişiklik

2014-2015 eğitim ve öğretim yılında 9 ve 10`uncu sınıflarında kademeli olarak uygulanacak ders çizelgeleri Talim ve Terbiye Kurulu`nun kararıyla kabul edildi. Buna göre, genel liselerde haftalık ders saati sayısı 37`den 35`e indirildi.
Dershaneler için son dönem

Ayrıca büyük tartışmaların gölgesinde Bakanlık tarafından çıkarılan yasayla özel okula dönüştürülecek olan dershaneler, bu yıl son kez öğrenci kaydı alacak. Dönüşüme alınmayan dershaneler ile gerekli şartları sağlayamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin faaliyetleri, 1 Eylül 2015 itibarıyla sonlandırılacak.

Okullarda güvenlik önlemleri

Yeni eğitim-öğretim döneminde öğrenciler için büyük tehlike arz eden, okullarda uyuşturucu kullanımı ve ticaretine ilişkin sıkı önlemler alındı. Okulların başladığı ilk hafta itibariyle okul çevrelerinde uyuşturucu konusunda uzman ekipler görev yapacak. Bu ekiplerin uyuşturucu kullanımını önleme konusunda ne kadar başarılı olacakları ise merak konusu.

2014-2015 yılı Akademik takvimi

MEB`in açıkladığı takvime göre, birinci dönem, yarın başlayacak ve 23 Ocak 2015 Cuma sona erecek. Yarı yıl tatili, 26 Ocak-6 Şubat 2015`te yapılacak. İkinci dönem, 9 Şubat 2015 Pazartesi başlayacak ve 12 Haziran 2015`te sona erecek. 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı, 15 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacak