Yaz Saati Uygulaması Ne Zaman Başlayacak?

Saatler ne zaman ileri alınacak? 2015 de yaz saati uygulamasına 1 gün gecikmeli geçilecek. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla Türkiye de saatler bir saat ileri alınması, 30 Mart Pazartesi günü 03.00’da gerçekleştirilecek.

Bakanlar Kurulunun 16 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararı doğrultusunda mart ayının son günü yaz saati uygulaması başlayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı açıklamada Bakanlar Kurulu’nun, vatandaşların seçim zamanında saat değişikliğinden etkilenmemesi için böyle bir karar aldığını dile getirerek, “Belki 1 saatten dolayı herhangi bir partinin oy kaybına neden olmaksızın bu gerçekleştirilmiş olacak” dedi. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Sekreteri Ömer Kavas, akıllı telefonların ve bilgisayarların dünyadaki diğer ülkelerle birlikte 1 gün önce ileri saat uygulamasına geçebileceğini ilişkin söylentileri değerlendirdi. Akıllı telefonları ve bilgisayarları üreten firmaların yanı sıra, her operatörün de uydularla bağlantı sağlayarak gerçek zamanı oradan almalarını sağlayan sistemleri var olduğunu dile getiren Kavas, bu sebeble ülkemizde kullanılan akıllı telefon ve bilgisayarların yarın ileri saat uygulamasına geçmesine gerek olmadığını dile getirdi. Kavas, “Vatandaşlar bu konuda rahat olabilirler” dedi.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Her ne kadar dünyadaki çoğu ülkede var olmasa da, yaz saati uygulaması yüksek enlemlerde sıkça rastlanan bir uygulamadır.

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır.