‘Yılbaşında Gençlik Nerede’ konferansı ASÜ’de yapıldı

Aksaray Üniversitesinde faaliyet gösteren Beş öğrenci topluluğunun ortaklaşa , “Siz Hiç Yılbaşında Kurban Kesen Hristiyan Gördünüz mü?” sloganı ile ‘Yılbaşında Gençlik Nerede’ Konferansı gerçekleştirildi.

Aksaray Üniversitesinde  ASÜ İslami İlimler Fakültesi Öğrenci Başkanlığı,ASÜ Aksa Gençlik Topluluğu, ASÜ Anadolu Gençlik Topluluğu,ASÜ Enderun Öğrenci Topluluğu,  ASÜ Mefkûre Öğrenci Topluluğu bir araya gelerek “Yılbaşında Gençlik Nerede?” isimli konferans düzenledi. Konferansa İslami İlimler Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol’da katıldı. Yoğun katılımla gerçekleşen Konferansın konuşmacısı ise İlahiyatçı-Eğitimci Hasan Basri Balcı idi. Konferans, Mustafa Şahin’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra konferansı vermek üzere kürsüye Hasan Basri Balcı geldi.

Üniversitelerde bu tür programların düzenlenmesi ve katılımın böylesine yüksek olmasının gelecek adına umut verici olduğunu belirten Balcı, “Bizim en büyük dezavantajımız, yönümüzü Kâbe’ye değil de batıya çevirmiş olmamızdır. Ama Elhamdülillah yönümüz yavaş yavaş değişiyor. Sizin batı adına aldığınız şeylerin her biri, farkında olarak veya olmayarak dinimizden bir farzı, bir sünneti kaldırır.

İşittim Ve İtaat Ettim

Hiçbir mümin erkek için, mümine kadın için Allah ve Resulünün hüküm verdiği meselede muhayyerlik yoktur. Şöyle olsa olmaz mı? Böyle olsa olmaz mı? Bunu tartışma konusu bile yapamaz. Bunu tartışma konusu yaparsa, O, apaçık bir sapıklık ve dalalete düşmüş olur. Bu gün batının değerlerini hiçbir şekilde tartışma konusu yapmayanlar, İslam’ın değerlerine gelince eleştiri üstüne eleştiri yapıyorlar. Müslüman Allah’ın ve Resulünün dediği şeyleri tartışamaz.” dedi.

Yılbaşını Kutlamamalıyız

Yılbaşı kutlamalarının  yanlış olduğunu ifade eden Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin; Genç arkadaşlar önümüzde ki Cuma günü mevlit kandili ve mevlit kandili programımız var. Ve program akışı arz edilerek şöyle denilse,

– İçki ikramı

– Piyango çekilişi

– Çok affedersiniz dansöz oynatması

Ya bu yanlış metin mi okuyor, ne yapıyor bu ya diye düşünürüz. Peki, mevlit kandilinde bu olmuyor da, Hz İsa’nın (a) doğum günü denilen bir günde nasıl içki içilir? Nasıl piyango çekilişi olur? Nasıl kadınlı erkekli eğlenilir? Nasıl televizyon programları düzenlenir? Bunları kendimize ders olarak almalıyız ve bir an önce kendimize bir çeki düzen vermeliyiz.

Seni öldürmeye gelenler, sen de hayat bulsunlar

Bakın gençler, bir şehri bozan da üniversite öğrencileridir ve yine ne ilginçtir ki bir şehri düzeltenler de Üniversite öğrencileridir. Aralarındaki fark, alnın secdeye değip değmemesidir. Onun için İslam’ı öyle yaşamalısın ki, seni öldürmeye gelenler, sende hayat bulsunlar. İslam’a sımsıkı sarılacağız. Rabbim bizi yeniden Kur’an ve Sünnet ile aziz eylesin, bizleri Peygamber efendimizin tavsiyesi olan Kur’an ve Sünnete sarılarak, İslam’ın ne dediğini ve ne istediğini bilenlerden eylesin. Ben karşımda o gençliği görüyorum.” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

 (Ömer YILDIRIM/aksarayhaber.net.tr)

2 3 4 5