Zihinsel Devrimin Müslüman Mimarı

Zulmün zirvesinde, insanlığı koyu karanlığa mahkûm etmek isteyen büyük şeytanın merkez üssünde cesaretin meşalesidir, Malcolm X. Dünyayı yeniden şekillendirmek, tüm insanlığa hükmetmek için kurulan bir zulüm tahtı olan Amerika da, özgürlüğe âşık bir kahramandır Malcolm X.

Sokaklarda, cezaevinde, meydanlarda gerçeğin peşinde bir gençtir Malcolm X. Babasını, annesini hayatının baharında kaybetmiş bir mahrumiyet ve bu mahrumiyeti iflasa değil imkâna çevirmeyi başarabilen bir dehadır Malcolm X.

Irkçılığın ve faşistliğin her yönüyle iktidar olduğu Amerikan sokaklarında tevhidi mücadeleyi kuşanarak tehditlere ve tacizlere meydan okuyan örnek bir mücahiddir Malcolm X.

Şehid El Hac Malik Şahbaz Malcolm X’in mücadeleci yapısı ve özgürlük aşkı onun Salihler safında olmasına ve şehadet mertebesine ulaşmasına elbette ki yetmiyordu. Şehadeti elde etmek için bu kutlu davanın en iyilerinden olması gerekiyordu ve öyle de oldu.

Amerika’nın beyaz adam vahşetine karşı siyah adam vahşetini sergilemek, insani ve İslami olamazdı. O bu yanlış yöntemi fark etmekte gecikmedi. 1964 Mart ayında aldığı bir kararla Hacc yolculuğuna çıkan Malcolm X için Hacc tam olarak bir Milat’a dönüşmüş ve gerçek tevhidi İslam’a kavuşmuştu artık.

Bu gün Hacc yolunda olanlar, Hacc tan dönenler için en güzel mesajı yine Malcolm X vermektedir. O sözlerini yaşayan bir eylem adamıydı. Yenidünyanın bile hızına yetişmekte zorlandığı bir aksiyon adamıydı. Tarihler, devletler ve mekânlar değişse de hiç değişmeyecek olan tevhidi mücadelenin yılmaz savunucularındandı.

O bir âlim ve bilim adamı değildi, o yıllarca medrese eğitimi almış bir molla veya müderris te değildi. O yaratıcısı dışında hiç kimseden korkmayan ve sadece rabbine boyun eğen bir muvahhittir. Kendi zamanının Maksimilyan’ı oluyor ve tüm egemenlere meydan okuyordu. Gücünü yalnız Allah’tan alıyordu.

Öylesine enerjik ve inanmıştı ki, sarf ettiği sözler bu gün bile Müslüman gençliğin ufkunu açıyor, gençleri harekete geçiren bir güç ve ışık oluyor. O gençleri özgürlüğe, adalete, İslami harekete çağıran kutlu bir çağırıcı oluyor ve her sözü direnişin “ezanı-kameti” hükmünde kabul görmeye devam ediyor.

Bedeli kanla ödenen sözlerin elbette ki derin etkileri sonsuza kadar devam edecektir. Kendilerini davalarına feda edenlerin davaları da bu fedailerini asla unutmayacak ve onları bağrında yaşatmaya devam edecektir.

İşte Malcolm X’ in bedelini kanlarıyla ödediği eskimeyen altın sözlerinden birkaç tanesi;

*Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.

*Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, üniversiteden sonra, hapishanedir.

*Bir Müslüman olarak yeryüzünden Allah’ın huzurunda secde etmeyen tek fert kalmayıncaya kadar İslam’ın hâkim kılınması yolunda kendimi görevli hissediyorum.

*Eğer uğrunda ölmeye hazır değilseniz, “özgürlük” kelimesini lügatinizden çıkarın.

*Eğitimli değilim, herhangi bir alanda da uzmanlığım yok… Ama samimiyim ve benim samimiyetim benim kimliğimdir.

*En iyi nasihat, iyi örnek olmaktır.

*Hayatımın erken dönemlerinde öğrendim ki eğer bir şeyi istiyorsan, biraz gürültü yapsan iyi olur.

*İnsanlar bir adamın bütün hayatının bir tek kitapla değişebileceğinin farkında değiller.

*İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı. Kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.

*Özgürlüğe inanan bir dine inanıyorum. Halkım için mücadele etmeyi men eden bir dini kabullenecek olsaydım, o dinin canı cehenneme derdim.

*Özgürlüğü savunanların direnme gücü, zulmedenlerin gücünden daha fazladır.

*Zaman şehitlik zamanıdır ve ben bir şehit olacaksam, bu kardeşlik uğruna olacaktır. Bu ülkeyi kurtaracak tek şey budur.

*Tarihi değiştirebilenler, ancak ve ancak insanın kendisi hakkındaki düşüncesini değiştirmeyi başarabilmiş olanlardır.

Anahtar Kelimeler: , , , ,